פרקטים

פרקטים הוא הרצפה החדשה. בבתים רבים בוחרים להניח פרקטים בחדרים, במקום להחליף רצפות או להניח שטיחים בחדרים. יש הבוחרים להתקין פרקט גם בסלון. הבחירה של הפרקט לבית תלוי רבות במחיר הפרקט. הבחירה בין פרקט עץ מלא לפרקט למינציה הוא בשימוש ובמחיר, המשתנה בהתאם לאיכות הפרקט ולמידת הטבעיות של החומר ממנו הוא עשוי.

להלן סוגי פרקטים שקיימים כיום:

פרקט עץ גושני מלא
אין ספק שהפרקט בעל המראה הטבעי והמיוחד הוא פרקט גושני מעץ מלא. הפרקט עשוי מעץ שלא עבר עיבוד, אלא רק גימור של שמן או לכה. פרקט עץ גושני מלא הוא פרקט לכל החיים, ניתן למצוא פרקט עץ גושני מלא בעובי של 14 מ"מ ועד לעובי של 22 מ"מ. מדי מספר שנים ניתן ללטש את השכבה העליונה שנשחקה ומקבליפ פרקט עץ חדש.

פרקט עץ רכב שכבתי
פרקט הבנוי ממספר שכבות. השכבה העליונה עשויה עץ ונראה כפרקט עץ מלא, השכבות למטה הן עץ אחר המעניק לפרקט את העובי הנדרש. פרקט עץ ניתן לעשות מסוגי עצים שונים כגון מייפל, בוק, דובדבן, אגוז, אלון ועוד. לכל סוג עץ גוון וצבע שונים. גם בפרקט זה ניתן לשייף את השכבה עליונה לשם חידוש הפרקט.

פרקט למינציה
פרקט הנקרא גם פרקט סינטטי הוא בעל מראה נעים ולמעשה הוא המככב ביותר, בשל מחירו הנמוך ונוחות השימוש בו. פרקט למינציה הוא פרקט עשוי מחומר HDF, שהינו עץ גרוס דחוס ומודבק, שעליו מודבקת נייר מיוחד עם דוגמה של פרקט. פרקט זה אינו ניתן לחידוש בדומה לפרקט רב שכבתי או פרקט עץ מלא ובעת שחקיה יש להחליפו. פרקט למינציה ניתן למצוא בחנויות רבות, אולמות תצוגה ובבתים רבים. המראה של פרקט למינציה הוא מראה של פרקט עץ ונותן את החמימות שלא ניתן לקבל בריצוף רגיל. פרקט למינציה מגיע בעובי של 6 עד 11 מ"מ, שהעובי המועדף הוא 8 מ"מ.

כיום ישנם מגוון של פרקטי למינציה השוני בניהם הוא רמת השחיקה של הפרקט הנמדד AC, ככל שהמדד גבוה יותר כך רמת העמידות של הפרקט גבוהה יותר. בחירה של רמת השחיקה חשוב לעשות בהתאם לצורך בפרקט, חדר שינה שאין בו תנועה רבה יספיק רמת שחיקה 2 או 3. באולמות תצוגה או בחנויות שהתנועה בהן רבה מומלץ לבחור פרקט בעל רמת שחיקה 5. פרקט למינציה קל להרכבה עצמית, וכמובן ניתן להזזה מבית לבית, כך שמתאים בבתים שכורים.
בחירת פרקט
בחירה של פרקט יש לעשות בהתאם לצרכים שלכם וכמובן לתקציב שלכם. פרקט עץ גושני מלא הוא היקר ביותר ומתאים למשך שנים ארוכות. כמו כן חשוב לבדוק כמה אתם מוכנים להשקיע בתחזוקה של הפרקט. איך מנקים פרקט?
פרקט אינו מתאים למקומות שיש בהם מים כגון חדרי אמבטיה, הלחות עלולה לנפח את העץ וליצור גבשושיות. במקרה של רטיבות על הפרקט יש לנגב במהירות. ניקיון הפרקט יעשה באמצעות מטלית לחה בלבד יחד עם שימוש בחומרי ניקויי ייעודיים לניקוי פרקטים. מעבר לכך פרקט שכבתי ופרקט עץ מלא ניתן לחדש אחת לעשר שנים לערך, אך חשוב שהדבר ייעשה על ידי איש מקצוע. .

המאמר נכתב על ידי  פורטל לבית, המציע עסקים , בעלי מקצוע, אדריכאלים ועוד בתחום הבית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *