תסמונת קדם וסתיתתסמונת קדם וסתית ידועה בקרב נשים רבות כמכלול של סימפטומים שונים לקראת בואו של הווסת יש המרגישות רגישות בשדים, נפיחות בגוף, כאבי גב, עצבנות, חשק למתוק וסימפטומים שונים, לרוב הופעתם היא ברמה נמוכה ונמשכים עד לבואו של הווסת. אצל חלק מהנשים מדובר בסימפטומים קשים הגורמים לעיתים לחוסר יכולת לתפקד באופן רגיל.

הגורם לתסמונת קדם וסתית

הרפואה המערבית לא מצאה הסבר להופעת התסמונת הקדם וסתית PMS – pre menstrual syndrome והקושי לפיכך הוא גם בדרכי הטיפול בתסמונת. מאחר שכל אישה מתלוננת על סימפטומים שונים ועוצמה שונה של הסימפטומים, לא ידוע גם למה אצל אחוז מסוים של הנשים התסמונת פוגעת באיכות חייהן. לרפואה המערבית מספר הנחות להופעת תסמונת קדם וסתית. יש הטוענים כי היא תוצר של חוסר של ויטמין B בגוף, יש הרואים בתזונה לקויה כגורם לתסמונת ויש המקשרים זאת לחוסר של אסטרוגן או פרוגסטרון בגוף.

הרפואה הסינית רואה בחוסר איזון של הגוף לקראת המחזור לגורם העיקרי לתסמונת קדם וסתית. האיברים המעורבים הם הטחול, הכבד והכליות. לפי הרפואה הסינית תפקיד הטחול להופך את המזון שאנו אוכלים לאנרגיה (צ'י) ודם. הכבד תפקידו להניע את הצ'י והדם, והכליות תפקידן לתת את האנרגיה הראשונית לגוף ולטחול המייצר את הדם. תקיעות או חוסר איזון באחד מהאיברים הללו גורם לשאר האיברים לא לעבוד היטב והתוצאה היא חוסר איזון הגורם להופעת הסימפטומים השונים.

טיפול בתסמונת קדם וסתית

טיפול בתסמונת קדם וסתית לפי הרפואה המערבית הוא בעיקרו טיפול בסימפטומים השונים, ללא ניסיון להבין את מקור הסימפטומים השונים. הדבר נובע מאי היכולת להצביע על הגורם לסימפטומים אלו, מכוון שיש מגוון סימפטומים שכל אישה חווה אותם בצורה שונה. רוב הנשים לוקחות תרופות לשיכוך כאבים, הבעיה ש לאורך זמן שהשפעת התרופות יורדת ויש צורך לעלות את המינונים. .


טיפול טבעי בתסמונת קדם וסתית

טיפול טבעי בתסמונת קדם וסתית כוללת תשאול על הסימפטומים השונים, אופי הכאבים, אופי הווסת ולגבי בריאותה הכללית של המטופלת. מטרת התשאול לתת תמונה שלמה של המטופלת ובהתאם לכך להתאים לה את הטיפול.

טיפול טבעי בתסמונת הקדם וסתית כולל דיקור לאורך המרידיאנים בגוף במטרה לשחרר חסימות, בשילוב עם צמחי מרפא שתפקידם לסייע בהקלה על הכאבים והסימפטומים השונים. ושינוי תזונה ואורח חיים.

לפי הרפואה הסינית לתזונה יש השפעה רבה על הצ'י ואיזון הגוף. הימנעות ממזונות לקראת הווסת כגון: מזונות קרים, סוכר, מלח, אלכוהול, קפה יקטינו את הופעת הסימפטומים.