תסמונת המעי הרגיז


אחד מכל חמישה אנשים סובל מתסמונת המעי הרגיז ובעיה זו לרוב מלווה את החולה לכל החיים. נפיחות בבטן, גזים, שלשול או עצירות הם רק חלק מהתסמינים הלא נעימים של המחלה. נשים סובלות מתסמונת המעי הרגיז יותר מגברים, לרוב נשים יכולות לסבול מהמחלה כבר בגיל ההתבגרות.

הסימפטומים לתסמונת המעי הרגיז הם תחושת נפיחות בבטן, גזים, שלשול או עצירות, חוסר תאבון, התכווצויות בבטן, בחילות, גיהוקים, צואה רירית ועוד. כל חולה יחוש בסימפטומים שונים.

מה גורם לתסמונת?

לא ידוע בוודאות מהו הגורם לתסמונת המעי הרגיז, ידוע כי מדובר בהפרעה לתנועתיות התקינה של המעי הגס, יש המשערים כי הגורם לכך הוא ליקוי בתפקוד השרירים שבדפנות המעיף יש הגורסים כי מדובר בפגיעה בעצבוב של המעי. ויש הגורסים כי הגורם לכך הוא הורמונאלי מאחר שנשים סובלות יותר מהתסמונת .

תסמונת המעי הרגיז – אבחון

האבחנה של תסמונת המעי הרגיז קשה מאחר שהיא נעשית על ידי שלילת מחלות אחרות. התסמינים של תסמונת המעי הרגיז צריכים להופיע לפחות כשלושה חודשים.

אבחון תסמונת המעי הרגיז נעה על ידי שלילת מחלות אחרות של מערכת העיכול. בנוסף יש לבצע בדיקות דם, שיקעת דם, סוכר תפקודי כבד, תפקוד בלוטת המגן ותפקודי כליה.חשוב לוודא כי לא מדובר ברגישות לצליאק הגורם אף הוא לשלשולים ממושכים. מחלה נוספת שיש לבדוק שיכול לגרום לתסמינים דומים ואף יכול להתקיים עם תסמונת המעי הרגיז הוא הרגישות ללקטוז.

חשוב לאבחן כי מדובר בתסמונת המעי הרגיז ולא במחלות אחרות כגגן מחלת קרוהן, קוליטיס כיבית או סרטן במעי הגס.

טיפול בתסמונת המעי הרגיז

שינוי אורח חיים ושינוי תזונה יכול להקל על תסמיני המחלה. חשוב להפחית קפאין, אלכוהול, מוצרי חלב, ממתיקים מלאכותיים ואכילת אוכל חריף ומתובל. חשוב להקפיד על ארוחות קטנות לעיתים קרובות ולהרבות בשתיית מים.

הרפואה הטבעית רואה בהתפתחות תסמונת המעי הרגיז כתוצאה של התפתחויות של אוכלוסיות פתולוגיות של מזהמים במערכת העיכול כגון: הליקובקטר פילורי, בלסטוציסטים, קנדידה ועוד. לכן טיפול טבעי בתסמונת המעי הרגיז כולל טיפול במזהמים אלו, תוספי תזונה ושינוי תזונה שמטרתו להקל על הסימפטומים.

יש לנסות להפחית מוצרי חלב לתקופה של מספר חודשים, לאכול ארוחות קטנות לעיתים קרובות לאורך כל היום ולשתות הרבה מים.

חשוב להפחית במזונות מתובלים, ממתקים מלאכותיים, להימנע מאכילת שוקולד, קופאין ואלכוהול.