רפואה סינית ותזונה

תזונה חיונית לשם אנרגיה לגוף, המזון שאנו צורכים הם אבני הבניין של הגוף שלנו. תזונה נכונה ומאוזנת מאפשרת לנו בנייה של התאים והרקמות בגוף, דואגת לשימור הגוף ולפעילות התקינה של המערכות השונות בגוף. ברפואה הסינית תזונה היא חלק חשוב של שמירה על הגוף ובמצבים של מניעה וטיפול במחלות שונות.

רפואה סינית
הרפואה הסינית מתייחסת אל האדם בראיה הוליסטית של גוף ונפש. ביטויים של מצב בריאותי באים לידי ביטוי גם במצבו הנפשי מאחר שהגוף והנפש קשורים זה בזה. בדומה לכך גם לתזונה של האדם השפעה על מצב בריאותו של האדם ועל מצב רוחו והאנרגטיות שלו. תזונה שאינה מאוזנת יכולה להביא חולי כגון לחץ דם גבוה, שומנים בדם, בעיות בעיכול, מחלות אוטואימוניות וכדומה ולהביא למצבים שונים כגון חרדות,ף דיכאון, חוסר ביטחון, עצבנות ועוד. הרפואה הסינית רואה במזון כבעל אנרגיה, לכל מזון יש את ההשפעה האנרגטית שלו על הגוף.
רפואה סינית ותזונה
התזונה הסינית היא חלק נכבד מהרפואה הסינית, לתזונה תפקיד חשוב בהכנסת אנרגיה לגוף, לזרימה של האנרגיה בגוף – הצ'י במניעה וטיפול במחלות שונות. חלק נכבד מהתזונה ברפואה הסינית מוקדש לריפוי והטיפול, ולכל אדם מותאם התזונה כחלק מתוכנית הריפוי בהתאם למצבו, וצרכיו במטרה להביא את האדם חזרה לאיזון. תזונה כריפוי נקבעת לפי אבחנה מדויקת של כל מטופל ובמטרה להשלים את החוסר על מנת להגיע לאיזון, למשל אדם שאיבר בגוף סובל מחוסר שזרימה של הדם יקבל את המזון המותאם לאותו איבר במטרה ליצור את הזרימה שיביא דם לאותו אזור.
התזונה הסינית בנויה על איזון הכולל את היין – הקר, והיאנג – החם וחמשת האלמנטים – שכוללים חמישה טעמים שונים: חריף, חמוץ, מתוק, מר ומלוח. 
אלמנט מתכת – מייצג את החריף. תכונות אלמנט המתכת הוא לפזר את הצ'י בגוף. צריכה מוגברת של מזונות חריפים מביאים להזעה ופתיחת הנקבוביות בגוף הגורמים להגברה של זרימת הצ'י ובריחתו מהגוף.
אלמנט עץ – אלמנט העץ קשור למזונות חמוצים שתפקידם לחזק את הכבד. צריכה מוגברת של מזונות חמוצים גורמים לבעיות ולכאב.
אלמנט אדמה – אלמנט האדמה הוא מהאנרגיה שבמרכז האדם והבסיס לתזונה של האדם. הטעם המתוק מוסיף לחות וצ'י לגוף. עודף של מתוק יגרום להיווצרות חום וליחה, צריכה מאוזנת יביאו לחיזוק הגוף.
אלמנט אש – תפקיד אלמנט האש לטהר ולרוקם, צריכה מוגברת של מזונות מרים פוגעת בנפש.
אלמנט מים – מזין את הכליות ואת התמציות החיוניות של הגוף. המזון המלוח מייצג את אלמנט המים וצריכה מוגברת של מזונות מלוחים יביאו לדילול הדם.
למזון יש השפעה אנרגטית על הגוף הכולל מספר היבטים, כגון טמפרטורה של המזון ניטראלית, חמה, חמימה, קרה או קרירה, היבט נוסף הוא מהו תפקיד המזון על איזה איבר הוא משפיע וכוון המזון הא הוא מוריד או מעלה אנרגיה.
תזונה – מערב מול מזרח
תזונה על פי הראיה המערבית מסתכלת על תזונה נכונה מול תזונה שאינה נכונה. תזונה נכונה נחשבת כתזונה הכוללת את כל אבות המזון, שמה דגש על צריכה נכונה של ויטמינים ומינרלים.
תזונה על פי הרפואה הסינית מתייחסת אל האדם והתאמת המזון המתאים לו על פי האלמנטים השונים ואיזון בין יין ויאנג. התזונה הסינית כוללת בעיקר את אלמנט האדמה האחראי על תקינות מערכת העיכול. על פי הרפואה הסינית צריכת מזונות חמים מסייעת ביצירת צ'י ומוביל לאיזון של הגוף. לעומת זאת מזונות הכוללים אכול שמנוני, קפאין, אלכוהול ומזונות חריפים יוצרים לחץ על מערכת הדם העלולים לגרום למצב של מתח ועצבנות, עליה של לחץ דם וכדומה. בדומה לכך אכילת מזונות קרים יכולים להביא להחלשת מערכת העיכול, ההסבר לכך על פי הרפואה הסינית הוא שהמזון מגיע אל הקיבה בקיבה יש צורך בחום על מנת להעביר את המזון תהליך של התמרה לתהליך של יצור האנרגיה, הצ'י. במקרים של אכילת מזונות קרים הקיבה תצטרך ליותר חום על מנת להעביר את המזון וכתוצאה מכך תהליך יצירת הצ'י תהיה בעלת אנרגיה ירודה יותר.