העברת בעלות על רכב

לאחר שבחרתם את הרכב, נפגשם בסוכנות או עם האדם שמוכר לכם את הרכב, הגעתם לשלב האחרון למימוש העסקה של רכישת רכב משומש והוא העברת בעלות על הרכב במשרד הרישוי. ערכנו עבורכם מדריך מסודר על כל מה שצריך לדעת.
רכשתם רכב משומש? כעת כל מה שנותר הוא רק להעביר את הבעלות לידיכם ולצאת לדרך. איפה מעבירים בעלות, מי אחראי, איך זה עובד? מה צריך להביא? איך משלמים? ומי צריך להיות נוכח? מדריך מהיר להעברת בעלות.

רגע לפני שלוחצים ידיים, ועוברים לשלב של העברת בעלות על רכב משומש, חייבים לבדוק האם לרכב יש שיעבוד או עיקול. במידה ויש שעבוד או עיקול לא תוכלו לרכוש את הרכב אבל אם בדיקה זו עברה בהצלחה תוכלו לעבור לשלב הבא, לסכם את המחיר, את תנאי ואופן התשלום. יש הבוחרים להכין מסמך חתום לכך הנקרא הסכם מכר שכולל את ההתחייבויות ההדדיות. בדיקת שעבוד נעשית בזמן העברת הבעלות על הרכב דרך רשות הדואר. רשות הדואר שולחת בקשה למשרד התחבורה שלאחריה מתבצע תהליך בדיקה לקיומו של עיקול לרכב. בדיקה זו מבוצעת בחינם ואין צורך בתשלום עבורה.

מי אחראי על ביצוע העברת בעלות על רכב?

על פי תקנות התעבורה, והוראות משרד התחבורה, בעל הרכב, המוכר, הוא האחראי על ביצוע העברת בעלות הרכב. עם זאת, במקרים רבים מחליטים כי התשלום יתבצע בין שני הצדדים באופן שווה. לביצוע העברת בעלות נדרשת נוכחות של שני הצדדים, אבל ניתן לבצע העברת בעלות בנוכחות צד אחד, ובתנאי שיש בידו ייפוי כוח רשמי שהוא טופס של משרד התחבורה ובידו גם תעודת הזהות המקורית של הצד השני.

איפה מבצעים העברת בעלות על רכב?

העברת בעלות מתבצעת סניפי רשות הדואר. עם זאת, לא כל סניפי הדואר מבצעים העברת בעלות. לכן ומומלץ לחפש באתר רשות הדואר באינטרנט את רשימת הסניפים שבהם מבוצעת העברת בעלות. הסניפים המחוברים למחשבי רשות הרישוי. רק הם, יוכלו לבצע עבורכם העברת בעלות על רכב.

ישנם רכבים שהעברת בעלות יכולה להתבצע רק בנקודות קבלת הקהל של רשות הרישוי: מוניות, רכבי סיור ותיור, רכבי נכים, רכב תיירים, רכב מדברי, דיפלומטים ועולים חדשים במידה הועברת הידיים מתבצעת טרם סיום תקופת ההקלות במכס להם הם זכאים.
העברת בעלות תתבצע ב משרד הרישוי, גם במקרים של העברת בעלות בירושה או מעיזבון או על פי צו בית משפט.

מה צריך להביא?

העברת הבעלות תתבצע בבנק הדואר, שני הצדדים חייבים להגיע עם תעודות הזהות של המוכר ושל הקונה ועם רישיון רכב תקף. קודם פקיד הדואר את המוכר, את הקונה ואת הרכב.
לקונה כדאי להביא את כל פרטי הרכב – רישיון רכב בתוקף הכולל את כל הפרטים של הרכב, מספר הרישוי, דגם וכד'. נוסף על תעודות זהות ורישיונות, יש להביא כסף לתשלום עמלת העברת בעלות.

העברת בעלות על רכב: כיצד היא מתבצעת?

לאחר תשלום אגרת העברת בעלות, הפקיד יבדוק במחשב של רשות הרישוי, ושם יבדק הרקע של הרכב, יבדק אם יש עיקולים או שעבוד על הרכב. נוסף על כך נבדק אם קיימת איזושהיא מגבלה האוסרת את מכירתו. יצוין שבדיקת השעבוד איננה הרמטית, וחשוב שהמוכר יתחייב בהסכם המכירה כי הרכב אינו משועבד ואינו מעוקל ובמידה שכן הרכישה תבוטל והמוכר יחזיר את הכסף.
במידה ובמחשבים של רשות הרישוי והדואר לא התגלתה בעיה לגבי הרכב, יתקבל מיד אישור העברת בעלות על הרכב. הצדדים יקבלו לידיהם העתקים של אישור ההעברה. על הבעלים החדש של הרכב לצרף את האישור לרישיון הרכב. המוכיח כי הרכב בבעלותו.

אחת המחלוקות לגבי מועד התשלום של הרכב, האם לבצע לפני העברת בעלות או לאחריה, לרוב מקובל לעשות זאת במעמד העברת בעלות , ברגע שמוודאים שאין לרכב שעבוד או עיקול. כך התשלום מבוצע במעמד העברת הבעלות. הרכב מועבר לשם הקונה ומקבל את המפתחות תמורת הכסף המזומן, הצ'ק הבנקאי, או כל אמצעי תשלום אחר אשר סוכם בין הקונה למוכר.

ביטוח חובה.
חשוב לסגור כי ביטוח החובה של הרכב יישאר כיומיים לאחר המכירה, על מנת שהקונה יוכל לרכוש ביטוח חובה לרכב. ושתהיה חפיפה של יום בין הביטוחים. האמור לעיל מהווה המלצה בלבד – ואינו בא במקום כללי הדין ותקנות התעבורה ואמצעי הזהירות הנדרשים בעת ביצוע עסקאות.

המאמר באדיבות: אוטוקאר רכב יד 2 חדרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *