פליצה פנחס פלד יור תנועת אומץ.

תנועת אומ"ץ קוראת ליועמ"שית לבחון את חוקיות המינוי

האם סמוטריץ' ובן גביר כשירים להתמנות לשרים? תנועת אומ"ץ קוראת ליועמ"שית לבחון את חוקיות המינוי

 

על-פי חוק יסוד הממשלה, רק תושבי ישראל רשאים לכהן כשרים מנהיגי הציונות הדתית ועוצמה יהודית מתגוררים ביהודה ושומרון והישובים הללו, אינם מוגדרים בחוק כשטחי מדינת ישראליו"ר אומ"ץ, פנחס פליצ'ה פלד: "המינוי עלול לרמוז על ניסיון סיפוח השטחים"

המשא ומתן הקואליציוני מתקרב לסיומו, ועל-פי כל ההערכות יודיע בנימין נתניהו בימים הקרובים כי בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר יכהנו כשרים בממשלתו החדשה. תנועת אומ"ץ קוראת ליועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה, לבחון את חוקיות המינויים – וזאת על סמך חוק יסוד: הממשלה.

בסעיף 6א' לחוק זה נקבע כי "לא יתמנה לשר מי שאינו אזרח ישראלי ותושב ישראל". ראשי תנועת אומ"ץ, היו"ר פנחס פליצ'ה פלד ויו"ר הוועדה הציבורית עו"ד יצחק מינא, מזכירים כי בן גביר מתגורר בקריית ארבע ואילו סמוטריץ' הוא תושב קדומים. "אין מחלוקת כי שטחי יהודה ושומרון, הגם שיש בהם התנחלויות, אינם מוגדרים בחוק כשטחי מדינת ישראל", ציינו ראשי אומ"ץ. "הפועל היוצא הוא כי שני המועמדים לשרים אינם תושבי ישראל".

עוד מציינים ראשי אומ"ץ במכתבם כי במקומות שבהם רצה המחוקק שהמושג תושב ישראל יכלול גם ישראלים תושבי יהודה ושומרון, הדבר נאמר במפורש בחוק ספציפי או בסעיף 6ב' לתקנות שעת חרום (יהודה ושומרון – שיפוט ועברות ועזרה משפטית 1967). אין אמירה כזו בחוק יסוד הממשלה. מכאן, שישראלי שמתגורר ביהודה ושומרון אינו ראוי להיות שר. ככל שיבקש המחוקק לתקן את החוק, יהיו לכך השלכות מרחיקי לכת מבחינת סיפוח השטחים למדינת ישראל. כך למשל, כאשר ביקשה הממשלה לקבוע כי ירושלים המזרחית היא חלק ממדינת ישראל או כי רמת הגולן היא חלק ממדינת ישראל, קבעה זו בחוק מפורש, וזאת להבדיל משטחי יהודה ושומרון. עוד יש להדגיש כי אין מדובר בחוק רגיל, אלא בחוק יסוד לממשלה שחשיבותו גדולה לאין ערוך מחוק רגיל.

ראשי אומץ סיכמו כי "לא ראוי למנות אדם המתגורר בשטחי יהודה ושומרון כשר במדינת ישראל. דבר זה עלול לרמוז על ניסיון סיפוח אותם שטחים". לנוכח דחיפות העניין, מקווים בתנועת אומ"ץ כי היועמ"שית תתערב בנושא באופן מידי ועוד לפני שייגרם נזק שאינו ניתן לתיקון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *