יבוא מסין

יבוא מסין

יותר ויותר אנשים שרוצים למקסם רווחים  ממכירות, פונים ליבוא מסין. וזאת בשל עלויות יצור נמוכות של סין. למרות זאת, לא פעם מתגלה כי יבוא מסין הוא יקר יותר מיבוא ממדינות אחרות ולכן חשוב לבחון כדיות כלכלית לפני שמייבאים מסין או מכל מדינה אחרת. אספנו לכם את הפרמטרים שיש לבדוק רגע לפני שמייבאים סחורות מסין או מכל מדינה אחרת.

בכל תחום בעסקים  ובפרט ביבוא, לפני שמתחילים לשלם ליבוא המוצרים חשוב לבדוק בדיקה מעמיקה של הכדאיות הכלכלית העסקית. בדיקה מעמיקה כוללת כמה עולה אותו מוצר שרוצים לייבא, מהי התחרות הקיימת בשוק לאותו מוצר, האם בכלל יש דרישה למוצר, מי קהל היעד, וכמובן מהי העלות של יבוא המוצר לארץ שכולל שינוע, שחרור ממכס, הבדיקות והאישורים הנדרשים ועוד.  יבוא מסין נשמע קל לכל יזם שמעוניין לייבא, למצוא ספק אמין שיש לו מוצר איכותי ופשוט לבדוק לייבא אותו, ההנחה כי כוח העבודה הזול  בסין מביא להוזלת המחיר על המוצר. אבל חוסר ידע יכול להפוך את היבוא ליקר מאוד בשל גורמים שונים שלא לקחנו בחשבון.

מה בודקים רגע לפני יבוא מסין?

יבוא מסין מחייב לבדוק האם יש ביקוש לאותו מוצר? ואם כן, מהי התחרות באותו תחום או מוצר. יכול להיות שיש דרישה אבל יש יזמים שמצליחים לייבא בכמות גדולה יותר ולכן יכולים לקנות במחיר זול יותר, או שיתכן שבאותו תחום ניתן למצוא מגוון של מוצרים בעלי איכות נמוכה שמציפים את השוק. וכדי למכור תצטרכו להוריד מחירים, מה שיהפוך את כל סיפור היבוא ללא משתלם ולא כדאי. לכן בחינה של השוק, כמה יש צורך ותחרות בשווקים היא הכרחית וחשוב לבדוק לעומק את הנושא לפני שמתחילים לבדוק תחומים נוספים ביבוא.

רק לאחר שמצאתם את המוצר המנצח במחיר מנצח, בדקתם עלויות מכס, בדקתם שאכן יש ביקוש והתחרות היא סבירה. יתכן שעלויות המכס גבוהות, עד שממש לא ישתלם לייבא את המוצר. לכן חשוב לבדוק מהן עלויות המכס גם שמדובר במחירי ייצור נמוכים מאוד.

עלויות הובלה – בדומה לעלויות המכס חשוב לבדוק מהן עלויות ההובלה, עלויות ההובלה שמייקרות את המחיר הופכות אותו ללא כדאי, למשל מוצרים שבירים או מוצרים שזקוקים לקירור או שיש מוצרים שיש להם נפח או משקל גדול בהובלה. ולכן חשוב לקחת בחשבון שאם אתם מייבאים מוצרים חשוב לבדוק על מקום לאחסון המוצרים, במקום מסודר ומאובטח.

תו תקן למוצר

יבוא מוצרים לישראל מחייב בדיקת תקן של אותו מוצר, אם אתם מעוניינים לייבא מוצר אלקטרוני תצטרכו אישור של משרד התקשורת, מוצר תינוקות ידרשו תו תקן למוצר, מוצרי בריאות נדרש אישור של משרד הבריאות. לכן חשוב לפנות לחברה שתעשה עבורכם את הבדיקות ותשיג את האישורים הנדרשים.

בדיקת השיקולים באמצעות תוכנית עסקית

יבוא עסקי משמעו הוצאה גדולה גם אם מדובר במוצרים זולים שניתן לייבא מסין. על מנת לבדוק כדאיות ההמלצה היא לבנות תכנית עסקית מפורטת הבודקת את כל הסעיפים שציינו. חשוב לכלול בתוכנית העסקית את העלויות של כל תהליך, במטרה לראות את המספרים מול העיניים  מבלי לייפות את המציאות ולראות האם יבוא מסין כדאי או שהיא מביא להפסדים בסוף התהליך.

במדיה ולקחתם את כ השיקולים בחשבון ואתם בטוחים שאתם עושים מהלך כלכלי נכון. בנוסף כדי להבטיח זאת כדאי שתבדקו אם יש לכם מוצר מנצח שתוכלו למכור את כולו ובמקרה שלא תצליחו כדאי שתבדקו אן יש לכם מי שיקנה את המוצרים במידה ולא תצליחו למכור אותו לפחות במחיר עלות. ואחרון מומלץ לבדוק אם יש ספק שיכול למכור לכם כמויות קטנות של המוצר או המוצרים והאם עדין עלויות השילוח והמכס משתלמים לכם.

לסיכום, יבוא מסין נשמע קל ומפתה היום אבל חשוב לביות מודעים לכל התהליך והעלויות הנדרשות מכל מהלך ולבדוק כדאיות של יבוא מסין. אם אתם מתכננים לייבא מוצר שלא נמצא ומעוניינים למכור אותו בארץ חשוב לבדוק אילו בדיקות נדרשות ואילו אישורים נדרשים. לנו יש את הידע בבדיקות של מוצרים שונים, התקנות, החוקים ותווי תקן הנדרשים למוצרים.

 

יבוא מסין בדיקות תקן

צו יבוא חופשי, התשע"ד-2014  (להלן – צו יבוא חופשי) הינו דבר חקיקה שבו מרוכזות דרישות רגולטוריות טכניות בהן חייבים לעמוד מוצרים מיובאים מסוימים בשלב שחרורם מהמכס.  צו  יבוא חופשי מאפשר לכל אדם לייבא כל מוצר פרט למוצרים הנדרשים רישיון או אישור.

צו יבוא חופשי תנה יבוא של מוצרים מסוימים לארץ בקבלת אישור תקן. בדיקה זו מטרתה לוודא כי המוצרים אינם פוגעים במשתמשים.  לפני שאתם מייבאים מוצר יש להביא מוצר שאתם רוצם לייבא לבדיקת הדגם במכון התקנים וזאת בטרם יבוא של המשלוח כולו. במידה ויתקבל אישור שהתוצאות חיוביות, יקבל היבואן תעודה שתשמש לו אישור דגם ומתן לאישור תקן למשלוחים עתידיים של אותו מוצר מאותו דגם, מאותו ייצרן ומאותה ארץ יבוא.

כל תהליך אישור יבוא של מוצר גם אם מדובר בהבאת מוצר לשם דוגמה מחייה הגדרת פרט המכס, הנעשה לרוב על ידי עמיל המכס. פרט המכס מגדיר את המוצר.

(גם הבאת דוגמה לבדיקת שוק / לבדיקת מכון התקנים) מתחיל בהגדרת פרט המכס, הנעשה בדרך כלל על ידי עמיל המכס. פרט המכס מגדיר את המוצר. לאחר שהוגדר פרט המכס נעשות הפעולות הבאות:

לאחר מילוי טופס הבקשה הממוחשב. המתאר את  המוצר ותת מוצר מול פרט המכס, יועבר ישירות לנציג הטכני הרלוונטי שהוסמך לכך במכון התקנים הישראלי. לאחר בדיקה של אותו מוצר, בדיקת המסמכים הקשורים אליו ייתן המכון אישור שעל אותו מוצר המיובא חל תקן. במידה וכן חל תקן יוכל היבואן להביא אות המוצרים ויוכל לשחרר אותם במכס.

במידה והתקן לא חל על המוצר והוא חייב בדיקה, ייעשו הבדיקות הבאות: תחילה יוודא כי יש הסכם הכרה הדדית עם המוסד בחו"ל בתחום אותה הבדיקה הנדרשת, ובהתאם לסוג ההסכם. לאחר סיום בדיקת המוצר וקבלת התוצאה מתאים לתקן תהיה אפשרות ליבואן להגיש טופס בקשה במערכת מסלול. הנציג הטכני יבדוק את הבקשה ויחליט על המשך טיפול.

למכון התקנים הישראלי יש הסכמי הכרה הדדיים עם גופי התעדה בינלאומיים. במסגרת ההסכמים יש הכרה בתעודות הבדיקה בין הגופים השונים. הכרה הדדית מאפשרת להביא לקיצור בלוחות הזמנים ועלות הבדיקות. פניה לגוף  בעל ניסיון בבדיקות תקן והכרת ההסכמים השונים. יכול לעורך בדיקות ומגיש את הבקשה בשמכם יכול לקצר תהליכים ולחסוך לכם כסף רב בבדיקות.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *