איאד-צילום-הללי-האורגינל

מכר את הרכב הביטוח שישאיר את הביטוח אבל ביטל אותה

חברת ביטוח נאלצה להתפשר ולשלם

עורך הדין הוכיח שהפוליסה בוטלה באופן לא חוקי – נהג שנפגע בתאונה יקבל 1.25 מיליון ₪

אדם שמכר רכב לגבר כבן 50 התחייב להשאיר את ביטוח החובה למרות ההבטחה, הוא הורה לסוכן הביטוח לבטל את הפוליסה כעבור כחודש הרוכש עבר תאונת דרכים עצמית קשה עוה"ד איאד מטאנס תבע את חברת הביטוח – והנהג זכה לפיצוי

 

עסקת מכירת רכב שגרתית הובילה לדיון בסוגיה מעניינת – מה דינה של פוליסת ביטוח חובה שבוטלה שלא כדין. ההליך המשפטי הסתיים בפשרה לפיה חברת הביטוח תשלם לנהג הרכב קרוב למיליון ₪, זאת בנוסף לכ-300,000 ₪ שקיבל ויקבל מהמוסד לביטוח לאומי.

רוכש הרכב – א', גבר כבן 50 מישוב באזור הנגב – נהג במכונית מבלי לבטח אותה בעצמו, על סמך הבטחת המוכר כי ישאיר את ביטוח החובה בתוקף. כחודש לאחר העברת הבעלות, עבר א' תאונת דרכים עצמית קשה – תאונה שגרמה לפגיעה פיזית ונפשית קשה.

א' ביקש להפעיל את ביטוח החובה של הרכב, אולם אז גילה שהאדם שמכר לו את הרכב, למרות ההבטחה, הורה לסוכן הביטוח שלו לבטל את הפוליסה – כך שבפועל, בזמן התאונה, הוא נהג ברכב ללא ביטוח תקף מבחינת החברה.

א' שכר את שירותיו של עוה"ד איאד מטאנס, מומחה לדיני נזיקין. במשפט שהתנהל בביהמ"ש המחוזי בחיפה הוכיח עוה"ד מטאנס כי הפוליסה לא בוטלה כדין, שכן סוכן הביטוח לא החזיר את העותק המקורי של הפוליסה למשרדי החברה. חשוב לציין כי פוליסה היא חוזה לכל דבר, וכי על-מנת לבטל התחייבות חוזית יש לעמוד בכללים ברורים. במקרה של פוליסת ביטוח, נדרשת עמידה בהנחיות המפקח על הביטוח – ובהנחיות מצוינת במפורש חובת החזרת הפוליסה המקורית למשרדי חברת הביטוח.

"מתבודד בבית, מתבייש לצאת בין אנשים"

לאחר שבית המשפט קיבל את עמדת עוה"ד מטאנס, נוהל מו"מ מול חברת הביטוח לגבי גובה הפיצויים שיקבל א'. תחשיב הנזק שנערך עבורו כלל פירוט של כל תקופות האשפוז כתוצאה מתאונת הדרכים (8 אשפוזים ובסה"כ קרוב ל-80 ימי אשפוז); חוות דעת מומחה לכירורגיה אורתופדית בנוגע לחוסר התפקוד של אחת הידיים של א'; חוות דעת מומחה לפסיכיאטריה בנוגע למצב הנפשי הקשה עקב הצלקות והעיוות של היד (לרבות התבודדות, חרדות, הפרעות בשינה ותהליך של דיכאון בעוצמה קלינית); הפסדי שכר בעבר ובעתיד; והוצאות שונות (עזרת צד ג', טיפולים רפואיים, ניידות ועוד).

בסופו של דבר הושג הסכם פשרה, לפיו תשלם חברת הביטוח לא' סכום של 950,000 ₪, כך שבצירוף התשלומים מהמוסד לביטוח לאומי יעמוד גובה הפיצוי בעקבות התאונה על סך של -. 1,250,000 ₪.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *