איאד-צילום-הללי-האורגינל

"מוות בטרם עת שהיה יכול להימנע"

ילד בן 3 עבר דום לב בבית חולים – והצוות לא שם לב

פעוט שנולד עם מומים חמורים בלב נפטר עקב רשלנות רפואית בניתוח – ההורים יקבלו פיצוי בסך 800,000 ₪

הסכום נחשב גבוה ביחס לנסיבות חברת הביטוח הסכימה להסדר הפשרה בעקבות כתב תביעה חמור שערך עוה"ד איאד מטאנס בין השאר חשף מטאנס כי הרופאים לא הסבירו לאב מהם הסיבוכים הכרוכים בהרדמה, וכי במשך 20 דקות לא בוצע לילד ניטור של מדדים חיוניים

 

מ' נולד ב-2012 בישוב בשרון, ומיד עם לידתו אובחן כבעל מומים לבביים שונים. בשבועיים הראשונים לחייו עבר שני ניתוחים, כשבאחד מהם הושתל בליבו קוצב אפיקרדיאלי.

בגיל 3 אחת האלקטרודות של הקוצב ניתקה ממקומה. מ' אושפז על-מנת שאפשר יהיה להחליף את המכשיר. ניתוח זה הסתיים באופן טראגי, כפי שפירט כתב התביעה שערך עוה"ד איאד מטאנס.

ראשית, לא הוסברו להורים הסיכונים בהרדמה אפידורלית לפעוט בן 3, זאת למרות שהשילוב בין הרדמה כללית להרדמה אפידורלית מגדיל את הסיכון לדום לב. למעשה כלל לא נשקלה האופציה לבצע את ההליך בהרדמה כללית בלבד, וטופס ההסכמה עליו חתם האב היה ל"ניתוח לב פתוח" ולא לניתוח הספציפי שעבר מ'. עקב כך טען עוה"ד מטאנס, מומחה לרשלנות רפואית ודיני נזיקין, כי מדובר ב"הסכמה שלא מדעת" – מצב המוגדר כרשלנות רפואית.

שנית, תיעוד הניתוח היה לקוי. כך למשל על-פי הרישומים הניתוח החל ב-15:12 והסתיים רק למחרת, סמוך ל-7 בבוקר – כשבפועל החלפת הקוצב הושלמה תוך כחצי שעה (על-פי עדויות הצוות הסיעודי).

אינדיקציה מהותית נוספת לרשלנות היא הפער שבין מועד סיום הניתוח לבין קבלת הפעוט במחלקת ההתאוששות, קרוב לחצי שעה. בפרק זמן זה הדופק של מ' היה לא סדיר, כשבין השאר צנח ל-60 ואז זינק ל-200. במשך 20 דקות כלל לא נרשמו המדדים החיוניים, ולאחר מכן התברר כי באותן 20 דקות הילד בן ה-3 עבר דום לב מבלי שהצוות הרפואי יבחין בכך.

"מוות בטרם עת שהיה יכול להימנע"

כתב התביעה שערך עו"ד מטאנס כלל גם חוות דעת של מומחה להרדמה, ד"ר יוסף אלדור. ד"ר אלדור קבע במפורש כי מדובר ב"מוות בטרם עת שהיה יכול להימנע אילו היה מבוצע מעקב ראוי אחרי מ' לאחר הניתוח, ואילו היה ניתן לו טיפול רפואי מתאים מיד עם ההחמרה במצבו".

התביעה הוגשה לבית המשפט השלום בחיפה, ונידונה בו. במקביל ניהל עו"ד מטאנס מו"מ מול חברת הביטוח של המוסד הרפואי – והוביל לגיבוש הסדר פשרה לטובת הורי הפעוט. גובה הפיצוי, 800,000 ₪, נחשב לגבוה ביחס לנסיבות ולמצבו הרפואי של מ' עוד לפני אירוע הרשלנות. בנוסף, לנוכח הסדר הפשרה התייתר ההליך המשפטי ונחסך מההורים הצורך לעבור אותו, על כל הקושי הרגשי הכרוך בכך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *