טיפול משפחתי זוגי

טיפול משפחתי זוגי

משפחה לא בוחרים ועבור רבים היא הערך החשוב ביותר והיא מהווה את המסגרת המשמעותית והחשובה ביותר בחייו של כל אדם. בבית  אנו מרשים לעצמנו להתנהג בטבעיות ולהיות חופשיים. המערכת המשפחתית היא המקור לתמיכה לבני המשפחה ויכולה באתה מידה להיות גורם מקשה ומחליש היא למעשה מעצבת את ההתנהגות של הילדים.

מהו טיפול משפחתי זוגי?

טיפול משפחתי הוא שיטת טיפול הרואה את המשפחה כיחידה אחת שבה כל אחד מבני המשפחה כחלק ממערכת היחסים הרחבה של הזוגיות והמשפחה. הטיפול המשפחתי הזוגי בא לסייע לשינוי ולשיפור מערכות היחסים בין בני המשפחה.

טיפול זוגי משפחתי מטרתו לסייע לבני המשפחה לשפר דפוסי תקשורת ולפתור קונפליקטים. הטיפול  מתאים כאשר ההורים חשים קשיים מרובים מול הילדים, או קושי מול ילד אחד או קשיים בינאישיים של בני המשפחה. טיפול משפחתי זוגי מתאים בכל גיל ובכל שלב בחיים. בעקבות משבר או התנהלות שפוגעת ביחסים בין בני המשפחה.

 

מהות הטיפול

בטיפול המשפחתי לא פעם נזהה התנהגות של ילד שמשמשת כביטוי ביטוי או התוצאה של קשיים אחרים בתוך המשפחה. הילדי לוקח על עצמו תפקיד, למשל במערכת זוגית שההורים מתווכים הילד יכול להתנהג בצורה בעיתיית או הילד מפתח בעיה במטרה להסב את תשומת לב ההורים אליו במקום למריבות בניהם או הבעיות האישיות שלהם עצמם, על מנת לחייב אותם לטפל בבעיה שלו. טיפול משפחתי הוא בחלקו גם טיפול זוגי ובניית תקשורת טובה בין ההורים.

טיפול משפחתי יכול להיות בעקבות משבר משפחתי, הורה שלא מתפקד בעקבות מחלה או קושי אחר. שינוי של התא המשפחתי ועוד. הטיפול יכול לסייע גם לקראת שינוי או בעקבות משבר.

הטיפול המשפחתי הזוגי כולל מפגשים עם כל בני המשפחה. תחילה ישתתפו ההורים לבד, יספרו על הבית ועל ההתנהלת שלהם ביניהם ועם הילדים, יעלו בעיות שמפריעות להם ומה מטרת הטיפול. לאחר מכן יצטרפו הילדים לטיפול ללא ההורים ולאחר מכן  הילדים עם ההורים. המטפלת מסייעת לבני המשפחה לפתח הקשבה פעילה ללא שיפוטיות, זיהוי הגורמים או דפוסי ההתנהגות המונעים או מקבעים את המקום לשינוי. בטיפול  זוגי – משפחתי נבחנים האינטראקציות בין בני המשפחה במטרה לבחון את מבנה הפנימי של המשפחה,  לזהות האם יש במשפחה קואליציות גלויות או סמויות וליצור שינוי ביחסים במידת הצורך.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *