, מי מנהל את מדינת ישראל במקרה שבו ראש הממשלה לא כשיר?

מה יקרה אם חלילה נתניהו לא יוכל למלא את תפקידו? אומ"ץ דורשת מינוי מידי של ממלא מקום ראש הממשלה

על-פי חוק, מי שמנהל את מדינת ישראל במקרה שבו ראש הממשלה לא כשיר הוא ממלא מקומו ∙ למרות זאת, נתניהו לא מינה לעצמו ממלא מקום ∙ יו"ר אומ"ץ, פנחס פליצ'ה פלד: "לא יעלה על הדעת שבמדינה כמו ישראל ייווצר ואקום שלטוני מסוכן"

ראש ממשלת ישראל הוא אחד התפקידים התובעניים ביותר בעולם. בכל רגע עלול מי שמכהן במשרה זו להידרש להחלטות של חיים ומוות. תנועת אומ"ץ, הפועלת למען מנהל תקין, מתריעה מפני מצב שבו בנימין נתניהו לא יוכל למלא את תפקידו לפרק זמן מסוים – ולא יהיה מי שייכנס לנעליו או ששר חסר כישורים יצטרך לקבל החלטות גורליות.
הסיבה לכך היא שממשלת ישראל הנוכחית, בניגוד לקודמותיה, נמנעה ממינוי ממלא מקום לראש הממשלה. על-פי חוק הממשלה, רק מי שנושא בתואר זה יכול למלא את מקומו של ראש הממשלה במקרה של נבצרות זמנית.
ראשי אומ"ץ – היו"ר פנחס פליצ'ה פלד ויו"ר המועצה הציבורית של התנועה עו"ד יצחק מינא – פנו אל יו"ר הכנסת, חה"כ אמיר אוחנה, בדרישה כי יפעל באופן מידי לתיקון המחדל החמור. "לא יעלה על הדעת שבמדינה כמו ישראל, המתמודדת עם סיכונים ביטחוניים רבים, ייווצר ואקום שלטוני. יש למנות בדחיפות ממלא מקום לראש הממשלה".
הפנייה נשלחה גם אל בנימין נתניהו עצמו ואל שרים בכירים. "אירוע ההתייבשות של נתניהו הוא תזכורת לכך שאיש מאיתנו לא חסין מפני בעיות בריאות שעלולות להוביל לנבצרות זמנית", ציינו עו"ד מינא ופליצ'ה פלד. אמנם נתניהו בחר ביריב לוין לסגנו, אולם "סגן ראש הממשלה" הוא תואר ריק מתוכן. ראשי אומ"ץ איחלו לנתניהו בריאות איתנה ואריכות ימים, ובמקביל הבהירו כי "זכותו של הציבור לדעת בידי מי יופקד הגה השלטון אם חלילה ראש הממשלה לא יוכל לאחוז בו. על הממשלה והכנסת לבחור אדם מתאים ומקובל על אזרחי ישראל".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *