ועד העדה היהודית ספרדית חיפה העניק מלגות לסטודנטים בטקס מרגש

גם השנה, במיוחד השנה: ועד העדה היהודית ספרדית חיפה העניק מלגות לסטודנטים בטקס מרגש
בין מקבלי המלגות: סטודנט לרפואה שהקים עמותה התומכת בפלוגת חרדים בצנחנים וסטודנט ששירת חודשים רבים במילואים והשלים את הבקשה ברגע האחרון * בין האורחים באירוע שהתקיים באווירה התואמת לימי המלחמה: ראש עיריית חיפה יונה יהב ויו"ר הפדרציה הספרדית העולמית בישראל, חיים כהן * יו"ר ועד העדה היהודית ספרדית, עו"ד יוסף גילאור: "בזכות ההשכלה ישראל נהנית מעליונות טכנולוגית ואמצעי הגנה יוצאי דופן. מתן מלגות במאות אלפי שקלים מדי שנה הוא אחת ההשקעות הטובות ביותר שלנו"

ישראל נלחמת בדרום ובצפון, והחדשות קשות. דווקא בימים אלה חשוב במיוחד לשמור על חוסן ולשמר מסורות חיוביות וחיוניות. מסיבה זו, החליטה עמותת ועד העדה היהודית ספרדית חיפה לקיים את טקס הענקת המלגות השנתי. האירוע הותאם לרוח התקופה וגם כך היה מרשים מאוד והמחיש את המחויבות של העמותה הוותיקה להשכלה גבוהה ולנתינה לקהילה באופן כללי.
יונה יהב: "היקף נתינה מדהים ומעורר הערכה"
על חשיבות התמיכה בסטודנטים ובסטודנטיות מעידה נוכחותו בטקס של ראש עיריית חיפה החדש-ישן, יונה יהב. יהב הדגיש כי הענקת מלגה היא לא "רק" כסף, אלא גם דחיפה להצטיינות: "כל אחד ממקבלי המלגות יכול להפוך לסיפור הצלחה מעורר השראה". הוא קרא לסטודנטים ולסטודנטיות לחיות בחיפה, ולקדם את העיר ואת הצפון כולו.
את ועד העדה היהודית ספרדית הגדיר ראש העירייה כ"אבן יסוד בקהילה שלנו". הוא הוסיף כי "היקף הנתינה של הוועד מדהים ומעורר הערכה", ולחברי הנהלת הוועד אמר: "המשיכו בדרככם המפוארת, המשיכו לתמוך בדור העתיד של מדינת ישראל שהוכיח את עצמו במלחמה".
מאות אלפי שקלים מדי שנה, לאורך עשרות שנים
עמותת ועד העדה היהודית ספרדית חיפה פועלת ברציפות מאז 1872. מנחה האירוע, העיתונאי והיועץ האסטרטגי יוני הללי, סיפר למשתתפים כי ועד העדה מחלק מלגות במאות אלפי שקלים מדי שנה, כבר עשרות שנים. אורח כבוד נוסף בטקס, דיקן הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות באוניברסיטת חיפה, פרופ' איסי דורון, הציג דוגמה אחת לסיפור הצלחה בזכות מלגה מהוועד. פרופ' דורון סיפר כי בשנה שעברה הופתע לגלות באירוע אדם מוכר מהיישוב שבו הוא גר. לאחר שיחה איתו התברר שהוא קיבל מלגה לפני כ-60 שנים, נעזר בה להשלים לימודים ולימים הפך לדוקטור לאסטרופיזיקה, טיס בחיל האוויר וקברניט באל על
יו"ר ועד העדה היהודית ספרדית, עו"ד יוסף גילאור, הדגיש גם הוא את המחויבות ארוכת השנים, ואת התועלות העצומות של המלגות: "אנחנו רואים בהשכלה נכס יקר ערך, הן לפרט והן לחברה הישראלית כולה. בזכותה רכשנו עליונות טכנולוגית המובילה בין השאר לאמצעי הגנה יוצאי דופן. בזכותה מצטמצמים הפערים בחברה. מתן מלגות במאות אלפי שקלים מדי שנה הוא אחת ההשקעות הטובות ביותר שלנו".
הסטודנט שכמעט פספס את המלגה
אחד ממקבלי המלגות, איציק שושן, סיפר שכמעט פספס את המלגה. ב-7/10 הוא נקרא למילואים והתייצב מיד. לאחר כחודשיים, באחד מימי ההפוגה, מילא את הבקשה למלגה, ובאופן טבעי תשומת הלב שלו במהלך המלחמה הוקדשה לנושאים אחרים. כששב הביתה אחרי שירות מילואים ממושך ועבר על המיילים, מצא איציק – שלומד לתואר ראשון בניהול מצבי חירום – בקשה בהולה מאנשי ועד העדה להשלים מסמכים נחוצים כדי שאפשר יהיה לטפל בפנייה שלו. הוא עשה זאת, ולאחר שירות מילואים נוסף התבשר שנמצא זכאי למלגה.
נריה מיכאלי, סטודנט שנה ג' לרפואה בטכניון, הודה בשם מקבלי המלגות: "ועד העדה היהודית ספרדית חיפה תומך בנו בתקופה קריטית בחיים המקצועיים ומסייע לשבור תקרות זכוכית". נריה שירת כמש"ק ת"ש בפלוגה החרדית בצנחנים ולאחר השחרור הקים עם קצינים בוגרי הפלוגה עמותה שמסייעת לחיילים הן בהיבטים פיזיים והן בהיבטים רוחניים. במהלך המלחמה העמותה שבה חבר נריה עסקה גם בליווי משפחות שכולות. הוא הדגיש כי למרות הלימודים התובעניים, הוא מקפיד לפנות זמן גם להתנדבות ולעשייה למען הזולת.
"הסטודנטים הם נושאי הלפיד של ימינו"
התנדבות ועשייה למען הזולת הם שגרת יומו של חיים כהן, יו"ר הפדרציה הספרדית העולמית בישראל, מאז שהוא זוכר את עצמו. חיים שמגיע מירושלים לכל טקס חלוקת מלגות של ועד העדה בחיפה, קרא ליונה יהב למלא את החלל שהותירו קברניטי המדינה, ובפרט להוביל את תחום החינוך החשוב כל-כך בישראל.
רב העדה היהודית ספרדית חיפה, הרב יוסף חיים פרץ, הזכיר את היכולת המופלאה של עם ישראל להתאושש מאסונות, ואפילו לצמוח מהם: "על-פי התלמוד, אחרי שנהרגו 25,000 מתלמידיו של רבי עקיבא, היה העולם שומם", סיפר הרב פרץ, "אבל 5 תלמידי חכמים ובראשם רבי שמעון בר יוחאי שמרו על הגחלת והובילו תהליך התחדשות. הסטודנטים הם נושאי הלפיד של ימינו, ותפקידנו הוא לסייע להם".
מופע אמנות בחול שהעביר את התחושות של כולנו
המלגות הרבות חולקו בנוסף גם מקרן העיזבון של ליאון דיין ורבקה טסקר ז"ל, ומקרן העיזבון של פנינה עבאדי ז"ל. כמו כן חולקו מלגות לסטודנטים בפקולטה למדעי הרווחה והבריאות באוניברסיטת חיפה כחלק משיתוף הפעולה בין ועד העדה לאוניברסיטה.
האירוע התקיים באולמי אורנים בחיפה, ונכחו בו גם נשיאת בית המשפט המחוזי בחיפה לשעבר, בלהה גילאור, מכלוף עקיבא שקיבל מגן הוקרה על הובלת מפעל המלגות לאורך עשרות שנים, ובני משפחות הסטודנטים. חברי ועדת המלגות עמלו לא מעט זמן כדי לברור ממאות הפניות שהגיעו אליהם את 172 הזוכים במלגה. בנוסף הערב לא היה יכול להיות מוצלח כל כך אלמלא הסיוע של הצוות של הבית הספרדי בראשו מנהל התפעול אלי ימיני, לצד הובלה לאורך חודשים של המנכ"לית נטעלי בן, שאף היתה מאדריכלי האירוע ולצידה כמובן לימור דהן מזכירת ועד העדה היהודית הספרדית.
החלק האמנותי הותאם לתקופה עם מופע אמנות בחול של ציבי וקסמן. ציבי העבירה ללא מילים את התחושות של כולנו מאז ה-7/10, ריגשה את הקהל ולסיום הציגה בחול את הכיתוב bring them home now. מנחה הטקס יוני הללי איחל כי החטופות והחטופים ישובו אלינו במהרה, והקהל כולו הצטרף לתקווה שכך יהיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *