השר בן גביר מבקש לקבל סמכויות נוספות ∙ נציגי אומ"ץ בוועדת החוקה טוענים כי ההצעה לתיקון פקודת המשטרה אינה מנומקת

האם פקודת המשטרה תשתנה שוב? תנועת אומ"ץ מסתייגת 

השר בן גביר מבקש לקבל סמכויות נוספות נציגי אומ"ץ בוועדת החוקה טוענים כי ההצעה לתיקון פקודת המשטרה אינה מנומקת יו"ר אומ"ץ, פנחס פליצ'ה פלד: "מן הראוי לחוקק חוק מלא ושלם המותאם למצב כיום"

 

השר בן גביר מבקש לקבל סמכויות נוספות נציגי אומ"ץ בוועדת החוקה טוענים כי ההצעה לתיקון פקודת המשטרה אינה מנומקת . בתנועת אומ"ץ בחנו בקפידה את התיקון המוצע, והביעו הסתייגות מתוכנו.

טענה אחת של נציגי התנועה בוועדת חוקה חוק ומשפט בכנסת – עו"ד מוטי שנאבל ומר שלמה קלדרון, יו"ר לשכת המבקרים הפנימיים בישראל לשעבר – היא כי דברי ההסבר להצעה כלליים, כך שהשינויים המבוקשים לא באמת מנומקים.

טענה נוספת היא כי הרחבת הסמכויות, כך שלשר תהיה למשל שליטה מלאה על הכנת תקציב המשטרה, עלולה להכניס שיקולים פוליטיים לתוך עבודת המשטרה. לנוכח הרגישות הרבה של פעילות משטרת ישראל, ובפרט בימים אלה, יש להימנע מכל שיקול זר. גם התיקון לפיו המשטרה תוכל לא לפרסם פקודות מסוימות מעלה חשש לערבוב מסוכן בין פוליטיקה לשיקולים ענייניים.

יו"ר אומ"ץ, פנחס פליצ'ה פלד, ועו"ד יצחק מינא הזכירו כי פקודת המשטרה תוקנה לפני פחות משנה. על התיקון מדצמבר 2022 חתומים נשיא המדינה הרצוג, יאיר לפיד שהיה אז ראש ממשלה, יריב לוין בתפקידו כיו"ר הכנסת ועמר בר לב, השר לביטחון פנים באותם ימים. "שינוי נוסף בפקודת המשטרה זמן קצר מאוד לאחר השינויים הקודמים אינו תקין. יש לתת לשינויים שכבר הוכנסו תקופת זמן של ניסיון בהפעלה", אמר פליצ'ה פלד, והציע כי "לאחר 75 שנות עצמאות מן הראוי לחוקק חוק משטרה ישראלי מלא ושלם המותאם למצב כיום".

תנועת אומ"ץ תמשיך לעקוב אחרי הניסיונות לשנות את פקודת המשטרה בוועדת החוקה חוק ומשפט, על-מנת להגן על עקרונות המנהל התקין והדמוקרטיה בישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *