המכתב של אומץ שהתריע

המכתב של אומץ שהתריע

מחדל 2023: תנועת אומ"ץ התריעה, הממשלה התעלמה – ומדינת ישראל ספגה מכה מהקשות בתולדותיה

לפני כחודש וחצי דרשה אומ"ץ הקמת ועדת חקירה ממלכתית בעקבות הפגיעה בכשירות הצבא יו"ר אומ"ץ פליצ'ה פלד הזהיר אז: "מדובר במחדל חמור, לא פחות מזה שהוביל למלחמת יום הכיפורים" בתנועה מתחייבים: נעשה הכל כדי שהאחראים לאסון הכבד שנפל על עם ישראל לא יישארו בתפקידיהם

 

המהפכה המשטרית שניסתה ממשלת ישראל לקדם הובילה לפגיעה חסרת תקדים בלכידות החברתית במדינה, וכתוצאה מכך בלכידות הצבא ובכשירותו. קציני הצבא הבכירים התריעו – אולם ראשי הקואליציה לא הקשיבו לאזהרות. תנועת אומ"ץ תבעה בחודש אוגוסט להקים באופן מידי ועדת חקירה ממלכתית, לבחון את מצב הצבא בטרם יתרחש אסון. "לאזרחים אין את הפריבילגיה להמתין לקטסטרופה", אמר אז פנחס פליצ'ה פלד, יו"ר אומ"ץ.

פלד, ואיתו עו"ד יצחק מינא, יו"ר המועצה הציבורית של התנועה, פנו אז לראש הממשלה, שר הביטחון, היועצת המשפטית לממשלה, היועצת המשפטית של הכנסת ונשיא המדינה. "ההתעלמות של הדרג המדיני מאזהרות הדרג הביטחוני הינה סכנה ברורה ומידית", כתבו.

הפנייה לא הועילה, שרים וחברי כנסת המשיכו לתקוף הן את צמרת צה"ל והן את משרתי המילואים, ובשמחת תורה התעוררו כל אזרחי ישראל לאחד הבקרים הקשים בתולדות המדינה, אם לא הקשה מכולם. בתנועת אומ"ץ מבהירים כי בעת הזו יש לרכז את כל המאמצים במיגור האויב ובהחזרת הביטחון לאזרחי ישראל – אך מיד בתום הקרבות יש לערוך בדק בית יסודי. "כפי שלאחר מלחמת יום הכיפורים הנוראה, הוקמה ועדת אגרנט, וכפי שלאחר מלחמת לבנון ה-II הוקמה ועדת וינוגרד – נדרשת ועדת חקירה גם למחדל הנוכחי. האחראים לאסון הכבד שנפל על עם ישראל לא יוכלו להמשיך בתפקידם".

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *