התקנת ספרינקלרים

ספרינקלרים הינם אחת השיטות היעילות ביותר להשתלטות מהירה על שרפות. הספרינקלרים המותקנים בתקרת האולם או המשרד עוצרים את התפשטות האש באופן מיידי עם פריצת השריפה. וכך מונעים את התפשטותה עד להגעת צוות כיבוי אש.
ספרינקלרים הינם מערכת מתזי מים אוטומטית המותקנת בחלל החדרים ומחוברת עם אשת צינורות על תקרת המבנה, ולעיתים גם על קירות המבנים או ברצפה. ספרינקלרים הינם מערכת כיבוי אש שניתן להתקין בבתים פרטיים, במשרדים, במפעלים ובמחסנים או בכל מבנה אחר שיש צורך בכך.
כיום במבנים חדשים מערכת ספרינקלרים היא עניין של בטיחות בשל היעילות שלה.

איך ספרינקלרים עובדים?

ספרינקלרים הינם אוסף של מתזיי מים המחוברים אל צינורות המים, בקצהו של כל ספרינקלר מותקן שסתום מיוחד העשוי זכוכית, השסתום הבנוי בצורת אמפולה מלא בנוזל ייחודי על בסיס גליצרין, בעת עליה בטמפרטורה או אש גלויה, החומר מתרחב וגורם להתנפצות האמפולה, שבעקבותיה ישנו פרץ מים מהספרינקלר. החומר הנמצא באמפולה אינו מופעל במקרה של ולא במקרי עשן או סתימת הגלאי באבק.

המתזים פועלים באופן אוטומטי כאשר כגל מתז פועל באופן אוטונומי. שיטת הפעולה הייחודית של מערכת זו כוללת מתזים שכל אחד עובד באופן עצמאי ומגיב למקור האש כך שאלו יפעלו רק במקומות שיש טמפרטורה גבוהה או שיש אש גלויה בעוד שבחלק אחר במבנה הספרינקלרים לא יעבדו באותה עת ולא יגרמו נזק לרכוש הנמצא במבנה או למבנה עצמו.

רשת הצינורות המחוברים אל הספרינקלרים מאפשרים פיזור מים באופן שווה ואחיד, כך שבעת שבירת שסתום הזכוכית בשל אש גלויה או עליה בטמפרטורות, לחץ המים הפורץ מהצינור מתיז מים על מקור השרפה.
מערכת זו נותנת מענה ראשוני ומדויק ברגע הראשוני של פריצת האש ולמניעת התפשטותה עד להגעת כוחות כיבוי אש והצלה לאתר השרפה. שרק סגירת הברז יפסיקו את פעולת הספרינקלרים.

החשיבות מערכת ספרינקלרים בבית העסק או בביתכם?

מערכת ספרינקלרים המותקנת בצורה נכונה המאפשרת כיסוי מלא של כלל שטחי המבנה, ויכולה להציל חיים – פשוט כך! היא מעניקה מענה ראשוני וחשוב עד להגעת כוחות ההצלה.

התקנת ספרינקלרים בצורה חכמה ותקינה יכולים למנוע התפשטות שרפה על פי החום אותה היא פולטת, כך שרק במקרה בו ישנה אש המערכת נכנסת לפעולה, מתיזה מים על מקור האש ומאפשרת את פינוי המבנה עד להגעת כוחות הכיבוי וההשתלטות הסופית על השרפה.

האם מערכת ספרינקלרים יעילה בכלל?

על פי מקרים בעבר ניתן לראות כי יעילות הספרינקלרים גבוהה, ובמבנים בהם היו מותקנים הטיפול באש היה מיידי וניצלו חיי אדם. הערכה היא שהיעילות היא מעל מ-60% ממבנים בהם לא מותקנת מערכת זו
מי יכול להתקין מערכת ספרינקלרים ?
ספרינקלרים הינה מערכת מורכבת שיש להיעזר בבעל מקצוע מוביל, מקצועי ואמין על מנת להקים תכנון והתקנה יעילה. חשוב לבחור בחברה בעלת ניסיון בהתקנה ותחזוקה של מערכות ספרינקלרים על פי תו תקן ישראלי 1596 ותו תקן אמריקאי NFPA13 להתקנת מערכות ספרינקלרים.