הריון בסיכון גבוה

רפואת הריון בסיכון גבוה הינו רפואת האם והעובר. הטיפול הוא בשני מטופלים האם והעובר, הגדרה להריון בסיכון גבוה הוא מצב בו במהלך ההריון עלולה להיות סכנה לאם, לעובר או לשניהם, מסיבות שונות העלולים להעמיד את האם או העובר במצב סכנה. הריון בסיכון גבוה הוא הריון בו נדרשת השגחה יותר קפדנית על התפתחות ההריון, האם והעובר במטרה לשמור על בריאות האם והעובר, להחזיק את ההריון עד סופו ולהביא ללידה.

הסיבות להיריון בסיכון גבוה

הסיבות להריון בסיכון גבוה ניתן לחלק לסיבות אימהיות, סיבות עובריות וסיבות רחמיות.

הסיבות להריון בסיכון גבוה הוא רחב, גיל האם – צעירה מאוד או מבוגרת, מצב בריאותי של האם, מחלות תורשתיות, לדיות קודמות, רמת סוכר גבוהה, מחלות גנטיות, רעלת בהריון קודם, נשים שילדו עובר מת, מומים בעובר, פיגור בגדילת העובר ברחם, שיליית פתח וכדומה.

ישנם גורמים הידועים עוד לפני ההריון המגדירים את ההריון בסיכון גבוה כבר בתחילתו, לדוגמה רמות סוכר גבוהות, יתר לחץ דם, הריון מרובה עוברים, דמם בתחילת ההריון.

ישנם גורמים המתגלים במהלך ההריון שהופכים את ההריון להריון בסיכון גבוה, אי ספיקת צוואר הרחם, דלקת בדרכי השתן, ריבוי או מיעוט מי שפיר, חבלה בטינית, רעלת הריון, סכרת הריון וכדומה.


טיפול בהריון בסיכון גבוה

טיפול בהריון בסיכון גבוה מחייב מערב הריון צמוד, הכולל שמירת ההריון בבית או בבית החולים, בהתאם למצב האם והעובר. בחירת שיטת הטיפול תעשה בהתאם לממצאים, רמת הסיכון והחלטת הרופא.
הריון בסיכון גבוה מעמיד את האישה ובני משפחתה בפני אתגרים לא שגרתיים. המתח והחרדה מלווים את האישה בכל מהלך ההריון. ניתן להקל על התמודדות זו באמצעות חשיבה חיובית, אופטימיות ואמונה שההריון יסתיים בשלום וייוולד תינוק בריא, ניתן לקרוא מידע אודות המצב שיכול להקל במעט על תחושת חוסר הוודאות. חשוב לבחור רופאת נשים שמתמחה בתחום הריון בסיכון גבוה ושתהיה זמינה לכם במהלך ההריון.