יבוא מסחרי

יבוא מסחרי מדריך קצר

הכירו את השלבים של יבוא מסחרי

הבאת סחורות לארץ דורשת הכרות עם המערכת ועם השלבים השונים על מנת שתהליך היבוא יהיה מהיר וללא עיכובים. היבוא מתחיל באיתור המוצר והספק מסתיים בשחרור המוצר מהמכס בארץ. להלן מדריך קצר שיסייע לכם להבין את התהליך.

 

איתור המוצר והספק בחו"ל – שלב ראשון

חברה או האדם המעוניין לייבא סחורות לארץ כיבוא מסחרי ולא פרטי, יתחיל את החיפוש אחר מוצרים ואחרי הספקים שלהם, חשוב לערוך סקר שוק, לבדוק את המוצרים והאיכות שלהם. חשוב לעשות גם סקר שוק על המוצר, האם הוא נמכר בארץ, מי קהל היעד שלו, כיצד הוא נמכר ועוד.

אחרי שהוחלט על המוצר או המוצרים שאותם תרצו לייבא, כדאי לבדוק מי הספק שלו בחו"ל להלן כמה דרכים לאתר ספק:

מנועי חיפוש

אינדקס מאגר ספקים, כגון Alibaba ו Globalsources

נסיעה לתערוכות ופגישות עם ספקים בחו"ל

המלצות מפה לאוזן

חברות סחר המקשרות עם ספקים בעולם

פנייה ללשכות המסחר עם בקשה לרשימת ספקים רלוונטית

 

בחינת דוגמא של יבוא מסחרי – השלב השני

במידה ואיתרם ספק או  מספר ספקים בחו"ל,  מומלץ לבקש לשלוח דוגמא של המוצר או המוצרים שתרצו לייבא. וזאת כדי לבדוק את איכות המוצר ועל מנת להחליט עם מי תרצו לעבוד. את הדוגמאות כדאי לשלוח בדואר או דרך חברת בלדרות, דוגמת UPS, DHL וכדומה.

בזמן בדיקת המוצר, כדאי  להתחיל לברר ולדעת את פרט המכס עבור המוצר שאתם רוצים לייבא. בקשו מהספק את פרט המכס אשר נקרא Harmonized System Codes  . זהו קוד מכס בינלאומי לצורך סיווג סחורות. בהתאם לפרט המכס שהיו קוד בין 8 ספרות ניתן לדעת אילו אישורים, מסמכים וכדומה אתם צריכים ליבוא, רישיונות מיוחדים הנדרשים, מהו גובה המכס ומס הקנייה במידה ויש.

משא ומתן מול הספק – שלב שלישי

לאחר שהחלטתם על הספק תוכלו להתחיל את המשא ומתן מולו. לרוב המחיר נקבע בהתאם לכמות הנדרשת, תנאי השתלום ותנאי המכר.  חשוב לבדוק מהו המחיר בארץ שתמכרו את המוצר ומהי מנת הרווח שנותרה לכם לאחר כל הוצאות הקיימות, אישורים, שילוח בינלאומי, מכס, מס קניה ועוד. במידה והגעתם להסכם, יש לבקש מהספק שישלח קדם חשבון Proforma Invoice , זהו מסמך הכולל את כל המידע הרלוונטי לעסקה, כולל זמן האספקה.

השלב הרביעי –  הזמנה מהספק וייבוא הסחורה

שלב יבוא מסחרי זה כולל את הסכם תנאי המכר. בשלב זה חשוב לדעת מי הוא האחראי על יבוא. אם תנאי המכר של FOB  או EXW המשמעות שהיא שהאחריות על הובלת הסחורה היא של היבואן.

בדקו הצעת מחיר להובלת הסחורות, חשוב לבקש הצעת מחיר המבוססת על על כמות הסחורות, משקל ומידות האריזה. מומלץ לבדוק כמה יעלה יבוא הסחורה לארץ דרך הספק.

אם אתם מייבאים חשוב להוציא הזמנה לספק, ההזמנה תהיה בהתאם לקדם חשבון שנשלח על ידו, קודם. במקביל, יש לפנות אל חברת שילוח בינלאומי לשם ביצוע הובלת הסחורה לארץ. חברת שילוח בינלאומי תדע להדריך אתכם בדיוק מה צריך.

רגע לפני שמחליטים על יבוא חשוב לבדוק שאין צורך באישורים מיוחדים, כגון אישור תקינה או אישור של משרד ממשלתי אחר כגון משרד הבריאות, משרד התקשורת וכדומה.

 

עמילות מכס – השלב האחרון

על מנת שתוכלו לשחרר את הסחורות בארץ עליכם לדאוג שהספק ישלח אליכן את הניירת הכוללת חשבון מכר, תעודת מקור, מפרט אריזה, ושטר מטען בפקס. וזאת עו לפני הגעת הסחורה לארץ. בקשו מהספק לשלוח את המדסמכים המקוריים באמצעות חברת בלדרות ישירות אל עמיל המכס. בדקו כי עמיל המכס קיבל את כל הניירת ובנוסף יפוי כח או חתימה עם חותמת על שטר המטען.

לאחר הגעת הסחורה לארץ, ובמסגרת שירות עמילות מכס עמיל המכס ידאג לפקודת איתור מחברת תעופה או הספנות. בשלב הבא, נערכת בדיקה של הניירת ובהתאם לסוג הסחורה מתבצע תהליך סיווג לפי פרט המכס ונקבע גובה תשלום המיסים.

עמיל המכס שולח ליבואן את דרישת תשלום עבור המיסים לשחרור הסחורות. לאחר הסדרת התשלום במכס, היבואן יוכל לקבל את הסחורה. וכעת עליו לדאוג להובלה יבשתית של הסחורה ליעדה המבוקש.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *