האם כדאי לקנות דירה להשקעה?

האם כדאי לקנות דירה להשקעה?

בארץ כל אדם כמעט רוצה שתהיה דירה בבעלותו מתוך הנחה כי מדובר בהשקעה בטוחה יחסית, וחוסך לכם את עלויות השכירות. לכן ההעדפה היא שאם אפשר לרכוש דירה, השאלה היא האם זה באמת כדאי? ומה לגבי דירה להשקעה? האם עדיף לרכוש דירה או להשקיע בבורסה?

בעשור האחרון אנו עדים  לעליה מתמדת במחירי הדירות, אמנם זה לא תמיד היה כך ולאורך ההיסטוריה הקצרה ניתן לראות גם תקופות שהיו ירידות במחירים. יחד עם הקורונה קשה לומר מה יהיה בעתיד האם מחירי הדירות ירדו או יעלו. הבחירה בין לקנות דירה או לגור בשכירות מרחפת מעל שוק הנדל”ן בישראל היום. בכל זאת, הנה כמה שאלות שמטרידות את כולנו וגם כמה תשובות.

האם זה זמן טוב לרכוש דירה?

יהושע (שוקי) ג’אנה הוא עו”ד המתמחה במיסוי מקרקעין, רו”ח ושמאי מקרקעין מוסמך.  שוקי ג'אננה הנחשב ממובילי תחום מיסוי המקרקעין בארץ לדבריו, “זו שאלה ששואלים אותי תמיד, ועוד שאלה שמתלווה אליה היא ‘האם כדאי להשקיע בדירה? ושאלה נוספת האם זה הזמן לבצע רכישה של דירה'”.

שוקי ג’אנה מסביר שאין תשובה גורפת, והתשובה לכך תלויה במטרה שלשמה רוכשים את הדירה. בדרך כלל אם מדובר בדירה ראשונה שהיא  דירה למגורים, אזי שום חישובי כדאיות אינם עומדים בהכרח ורכישת דירה למגורים הוא צורך במציאות של ימינו שמחירי השכירות עולים כל העת”.

“יש לקחת בחשבון שלעיתים קרובות הצורך שלנו בלהחזיק דירה עולה על השיקולים הכלכליים ושיקולי הכדאיות. ההנחה היא כי דירה מהווה עבורנו ביטחון כלכלי ושחרור מכבלי השכירויות. לא פעם אנשים רוכשים דירות כנד שיקולי הכדאיות, רוכשים דירה יקרה מאוד, הגוררת תשלומי משכנתא כבדים המכבידים על החשבון בבנק". מסביר ג’אנה, “בדירה למגורים, במיוחד במקרה שזו דירה ראשונה על פני שכירות, מאוד קשה להתנתק מהשיקול הרגשי ובמידה מסוימת של צדק. אז במקרה כזה, אם אין לכם דירה, יש באפשרותכם לרכוש דירה על פני תשלומי שכירות, סביר להניח שתבחרו באופציה הזו ללא קשר לתנאי השוק”.

אבל אם למשל מדובר בדירה להשקעה וננסה להתבונן רק על פי השיקול הכלכלי הרי שהכדאיות תיבחן על פי התשואה השוטפת מהדירה – דמי השכירות וכן מעליית שוויה על פני השנים.

מחירי הדירות תמיד יעלו

רו”ח ועו”ד ג’אנה: “קיימת אמונה מושרשת בציבור כי מחירי הדירות עולים על פני השנים. זו אמונה נכונה ביסודה, אולם לא תמיד היא תהיה בתוקף”.

“כיום בחוסר הוודאות שקיים רבים בוחרים לחכות ולראות אם מחירי הדירות ירדו ולכן אם יש לך כסף פנוי ואתה מחכים להשקיע אותו בנדל”ן, שווה אולי להשקיע כרגע במשהו אחר ולהמתין לצניחת השוק”.

מהי התשואה מדירה מושכרת?

רו”ח ועו”ד ג’אנה: “לגבי התשואה המתקבלת מדירת מגורים,  דמי השכירות, הרי שאלו מהווים בדרך כלל בין 3.5% – 4.5% משווי הדירה. אבל יש לזכור שעל דירה להשקעה חייבים במס, והשכירות עצמה חייבת מס. על זה יש להוסיף שתמיד קיימות הוצאות תחזוקה לא צפויות בגין הדירה. בנוסף לא תמיד מוצאים מייד שוכר, דבר שגורר תשלום ארנונה וועד בית בתקופה שבה אין שוכר, וכן תשלומים למתווך אם מבקשים את שרותיו. לכן ניתן לומר שכמעט בוודאות התשואה נטו קטנה ושכר הדירה המתקבל אינו בהכרח נשאר כולו בכיס”.

שאלת מיליון הדולר

אז האם כדאי לרכוש דירה או לא? “מעבר לתועלת הכלכלית הברורה, אדם מפיק תועלות נוספות מדירה, כגון הנאה, ביטחון וכן חיסכון בהוצאות אחרות אלמלא הייתה לו דירה בבעלותו”, מסביר ג’אנה. דירה כהשקעה מהווה אפיק שמרני יחסית. קיימים אפיקים מסוכנים יותר להשקעה וכמובן גם מסוכנים פחות ובהתאם נגזרת הכדאיות”.

כל המובא כאן הוא בגדר מידע כללי, ואין לראות באמור תחליף ליעוץ משפטי או כלכלי מקצועי.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *