הליקובקטר פילורי

הליקובקטר פילורי הינו חיידק נפוץ מאוד ומשבו ברירית הקיבה. הליקובקטר פילורי נמצא בשכיחות גבוה אצל אוכלוסיה מבוגרת. הליקובקטר פילורי נמצא בעיקר באוכלוסייה הסובלת מכיב תריסריון וכיב קיבה. לא ידוע כיצד נדבקים מהחיידק, אך ברוב המקרים אם החיידק מתגלה אצל אחד מבני המשפחה אזי במקרים רבים נגלה אותו גם אצל שאר בני המשפחה.

כיצד נבדקים בחיידק הילקובקטר פילורי?

כיום לא ידוע בדיוק מהו הגורם להדבקות ואין תשובה אחת ברורה, ההנחה היא כי ההדבקה היא במעבר דרך הרוק וכתוצאה של היגיינה לקויה. יש הטוענים כי החיידק מתפשט דרך מים או דרך מזון שזוהמו על ידי צואת אדם.

הליקובקטר פילורי נתגלה לראשונה בשנת 1979 ונקרא קמפילובקטר פילורי. הליקובקטר פילורי מתיישב על רירית הקיבה ומצליח לשרוד את מיצי הקיבה בשל יכולתו לפרק שתנן (UREA) וליצור אמוניה, חומר בסיסי הסותר את חומציות הקיבה. החיידק הליקובקטר פילורי, המתיישב על רירית הקיבה, יוצר סביבו תגובה דלקתית הגורמת למוות של תאי הקיבה סביבו, הקרוי בשפתינו כיב פטטי או אולקוס. הליקובקטר פילורי אחראי על יצירת 90% מהמקרים של כיב קיבה ועל 95% מהמקרים של כיב בתריסריון, במקרים שאינו מטופל עלול לגרום לסרטן קיבה וללימפומה של הקיבה. החיידק הליקובקטר פילורי אינו גורם לכיב, אלא מחיש את התהליך הנגרם כתוצאה של חומציות גבוהה בקיבה.

סימפטומים להופעת הליקובקטר פילורי

הסימפטומים האופייניים להמצאות החיידק הינם: צרבות, אולקוס בקיבה, אולקוס בתריסריון, ליחה מרובה, גזים, קשיי עיכול, חוסר נוחות בבטן, חוסר של אבץ, חוסר של ויטמין B12, נשירת שיער, שבירות בציפורניים וחולשה.אבחון הליקובקטר פילורי

קיימום מספר שיטות לאבחון הליקובקטר פילורי:
תבחין נשיפה – מכשיר הבודק את רמת דו תחמוצת הפחמן. הבדיקה מחייבת צום של 4 שעות לפני הבדיקה ומניעה של נטילת תרופות נגד חומציות ואנטיביוטיקה ארבעה ימים לפני הבדיקה.
בדיקת דם- מציאת נוגדני נגד החיידק, בדיקה זו פחות אמינה מאחר שנוגדנים יכולים להישאר בדם גם לאחר הכחדת החיידק.
בדיקת צואה – המצאות חיידקים בצואה.
בדיקת גסטרוסקופיה – לקיחת דגימה מרירית הקיבה. הבדיקה כוללת תבחין אוראה, במידה והחיידק קיים הוא ייצר אמוניה על התבחין הגורם לעלייה בחומציות היוצר שינוי בצבע של התבחין.

הליקובקטר פילורי – טיפול קונבנציונלי

כיום הרפואה הקונבנציונלית מציעה לטיפול שילוב של אנטיביוטיות יחד עם תרופות נוגדות חומציות, עם זאת הטיפול באנטיביוטיות מסובך בשל עמידות החיידק הליקובקטר פילורי לאנטיביוטיקה.

הליקובקטר פילורי – טיפול טבעי

הטיפול לפי הרפואה הסינית בחיידק הילוקבקטר פילורי כולל צמחי מרפא הקוטלים את החיידק ללא תופעות לוואי ובשילוב של תזונה נכונה.