דלקת בדרכי השתן

כמעט כל אישה בחייה סבלה פעם מהופעת דלקת בדרכי השתן, לרוב התסמינים הם צריבה במתן השתן, תחושה של דחיפות במתן השתן, כאבים בבטן תחתונה ובמקרים נדירים גם הופעת דם בשתן. הטיפול בדלקת בדרכי השתן פשוט וחשוב לטפל בזמן. בשל החשש מפני סיבוכים והתפשטות הדלקת לכליות.

דלקת בדרכי השתן על פי הרפואה הסינית הינו מצב של לחות וחום במערכת השתן. הבאים לידי ביטוי בתחושת הצריבה ובצבע השתן העכור. טיפול על פי הרפואה הסינית כוללת דיקור שהינו יעיל לטיפול ללא תופעות לוואי ומניעת החזרה של הדלקת ומתן צמחי מרפא. נשים רבות נמנעות מלקיחת אנטיביוטיקה בשל תופעות הלוואי הרבות והחשש מפני ההתפתחות עמידות של החיידקים מפני האנטיביוטיקה.

תסמינים להופעת דלקת בדרכי השתן

לרוב התסמינים בדרכי השתן הם תחושה של צריבה בעת מתן שתן, צורך חזק לתת שתן, נוכחות של חיידקים בדרכי השתן (באמצעות בדיקת תרבית שתן), כאבי בטן תחתונה, שתן עכור או דם בשתן.

לא מחייב הופעת תסמינים אלו בעת דלקת בדרכי השתן, אולם מרבית בני האדם מתלוננים על תסמין אחד שהצגנו או יותר.

הסיבות להופעת דלקת בדרכי השתן

מרבית הופעות דלקת בדרכי השתן הן דלקת בשופכה או דלקת בשלפוחית השתן.
דלקת בשרכי השתן נגרמת כתוצאה מהופעת חיידקי אי קולי . זן חיידקים זה הנמצא במערכת העיכול המוצאים את דרכם אל מערכת השתן בעיקר אצל נשים בשל הקרבה של השופכה אל פי הטבעת ובשל קיום יחסי מין.
ישנם אנשים העלולים לסבול מדלקת בדרכי השתן בסבירות גבוהה יותר הגורמים לסיכון הם
השתייכות למין הנשי: בשל מבנה האנטומי נשים רבות סובלות מהופעת דלקת בדרכי השתן לפחות פעם במהלך חייהן, חלק מהנשים סובלות מדלקת בדרכי השתן לעיתים קרובות.

פעילות מינית אף היא גורם להופעת דלקת בדרכי השתן הסיבה היא גיורי של מוצא השופכה המאפשר כניסת חיידקים למערכת השתן בקלות יתר.

גיל נשים בגיל המעבר ולאחריו סובלות יותר מדלקת בדרכי השתן ירידה ברמת האסטרוגן בגוף גורמת לכך שרקמת השופכה ושלפוחית השתן הופכות לדקות וחלשות, דבר המסייע לחיידקים לעבור אל השופכה ושלפוחית השתן.

מחלות כרוניות וסכרת המשבשים את מערכת החיסונית של הגוף, מאפשר לחיידקים באופן קל יחסית לתקוף את מערכת השתן. אצל גברים דלקת בדרכי השתן נדיר יותר ולרוב הוא תסמין לבעיה אחרת במערכת השתן, כגון ערמונית מוגדלת, לרוב יכלול דלקת בדרכי השתן.

שימוש באמצעי מניעה שונים נשים המשתמשות באמצעי מניעה כגון דיאפרגמה נוטות ללקות בדלקת בדרכי השתן.

טיפול בדלקת בדרכי השתן

לרוב נשים הסובלות מדלקת בדרכיה שתן סובלות מזיהומים תכופים ונשנים, עד לפגיעה באיכות החיים, לכן חשוב לטפל בשורש הבעיה ולא רק בסימפטומים. טיפול בדרכי השתן על פי הרפואה הקונבנציונלית הינה טיפול אנטיביוטיקה בהתאם לסוג החיידק.


טיפול טבעי בדלקת בדרכי השתן כולל דיקור סיני שמהווה טיפול יעיל ללא אנטיביוטיקה וללא תופעות לוואי, דיקור סיני מקטין את הישנות הדלקת. בנוסף לדיקור הסיני,מתן צמחי מרפא המסייעים בחיסול החיידקים ושמירה על מערכת החיסון וחיזוק המערכת החיסונית. בנוסף מומלץ על שינוי תזונה, שתייה מרובה של מים וחליטות צמחים.