רטינופתיה

רטינופתיה

רטירטינופתיה סוכרתית הקרויה באנגלית (Diabetic Retinopathy) היא מחלת עיניים מסוכנת שנגרמת מסוכרת.
רטינופטיה היא בעיה רפואית שבאה לידי ביטוי בעיקר באנשים הסובלים מסובכר, לחץ דם גבוהה ושומונים בדם. המחלה קשורה לרשתית העין. רשתית העין תפקודה העיקרי הוא לקלוט את האור הנפלט מן העצם ולהמרות אותו למידע חשמלי שנשלח למוח.
רטינופטיה יכולה להתרחש במגוון תצורות, כתוצאה מפגיעה בכלי הדם שעשויה להתרחש באנשים סוכרתיים. הגורם לשטפי דם ברשתית של העין ולהופעת כלי דם חדשים שאינם תקינים, שעלולים לפגוע בעין וברשתית, ולגרום לאובדן הראיה.
רטינופטיה היא בעיה רפואית חשובה שיש לטפל בה, מאחר שאין תסמינים מוקדמים למחלה חשוב להיות בביקורת אצל רופא עיניים למעקב אחר התפתחות תסמינים ולפל בבעיה כבר בשלבים המוקדמים וזאת כדי למנו נזק לראייה.
הטיפול עשוי לכלול תרופות, ניתוחים, או טיפולים נוספים בהתאם לבעיה ולדרגת המחלה.

מהי רשתית העין?

רשתית העין היא הרקמה הנמצאת בקיר הפנימי של העין והיא מהווה את השכבה היא אחראית להעברת האור ולהמרתו למידע חשמלי שנשלח למוח דרך העצב האפטי. תפקודה העיקרי של רשתית העין הוא להעביר את האימפלסים החשמליים שנוצרים בתגובה לאור למוח, שם הם מומרים להיות לסינופסים ולהשפיע על פעילות התאים העצביים במערכת הראיה.
רשתית העין מורכבת ממספר שכבות שונות שמכילות תאי רטינה המשתנים לפי מטרתם ותפקודם. בסיסית ביותר, הרשתית מכילה את התאי האורכוניות, שהן בעצם תאי חשמל. בשכבות המתקדמות יותר של רשתית העין, נמצאים תאי רטינה המייצרים רספטורים מגוונים העשויים לזהות את הצבעים השונים ולהתחיל את התהליך שבו האור מומר למידע חשמלי.
רשתית העין היא חלק בסיסי ביותר בתהליך הראיה, ובעלתה חשיבות עצומה בהבנת הסביבה ובתפקוד היומיומי. תקלות או נזק לרשתית העין עשויים לגרום לבעיות ראיה משמעותיות ואפשרית לגרום לגירויים רבים בחיי היום-יום.

סוגי רטינופתיה

רטינופתיה סוכרתית לא שגשוגית (NPDR)

רטינופתיה סוכרתית לא שגשוגית NPDR (Non-Profilerative Diabetic Retinopathy) מהווה את השלבים הראשונים של המחלה, לרוב לא יהיו תסמינים ולכן חשוב להיות במעקב רופא עיניים.
חולים הסובלים מרטינופתיה סוכרת לא שגשוגית לא יבחינו בתסמינים או בקושי בראיה וזאת ללא קשר לרמת החומרה, הסיבה לכך היא שאין עדין פגיעה באזור מרכז הרשתית, שהוא השאחראי על הראייה.

רטינופתיה סוכרתית שגשוגית (PDR)

רטינופתיה סוכרתית שגשוגיתDPR (Profilerative Diabetic Retinopathy ) מאפיינת את השלב המתקדם של הסיבוך. ניתן יהיה להבחין בהתפתחות של כלי דם חדשים שאינם תקינים (פתולוגים) ושטפי דם, מצב היכול להוביל לסיבוכים, אחד מהסיבוכים הוא היפרדות רשתית שעלול להביא לעיוורון. בנוסף, עלולים להיווצר כלי דם חדשים גם בקשתית העין, שעלולים לחסום את ניקוז הנוזל התוך עיני – שנקרא גלוקומה – מחלה הפוגעת בעצב הראייה עקב לחץ תוך עיני מוגבר.
סוכרת ולחץ דם גבוה שאינם מאוזנים עלולים להאיץ את המחלה ולכן חשוב להיות מאוזנים. נשים עם סכרת בהריון או נשים הסובלות מסכרת הריון חשוב לבצע מעקב אצל רופא עיניים לאיתור מוקדם של רטינופתיה סוכרתית כדי לטפל בתופעה בזמן ולמנוע עיוורון.

מעקב רפואי

חולי סוכרת חייבים לשמור על איזון הסוכר בדם למניעת רטינופתריה סוכרתית, חשוב לבצע מעקב אצל רופא עיניים, שכן חלק מהזמן המחלה עשויה להיות ללא תסמינים. במידה וחשים שינויים חריגים בשדה הראייה, כגון ראייה מעורפלת, ירידה חדה בראות, נקודות שחורות, אובדן שדה ראייה – חשוב לפנות מיידית לרופא עיניים לבירור התופעה.

אבחון

אבחון רטינופתיה תכלול בדיקת עיניים מלאה הכוללת, בדיקת קטרקט (עכירות העדשה) בדיקה גלוקומה (לחץ תוך עיני) ובדיקה לחדות הראייה.

לפני הבדיקה מטפטפים לעיני המטופל טיפות עיניים להרחבת האישונים. לאחר הרחבת האישונים רופא העיניים בודק את מצב העין באמצעות מכשיר מיקרוסקופ. הבידקה כוללת מצב קרקעית העין לזיהוי סימנים מקדימים לרטינופתיה. על פי ממצאי בדיקת העיניים, יחליט הרופא אם יש צורך להפנות לבדיקות הדמיה שהוא צילום של העין לבחינת כלי דם דולפים וצילום של שכבות הרשתית לשם איור בצקת מקולרית.
בדיקות שגרתיות לאבחון רטינופתיה סוכרתית נדרשות מכלל הסוכרתיים. תדירות הבדיקות נקבעת על ידי רופא העיניים בהתאם לאיזון הסוכרת והלחץ דם ובהתאם לממצאי הבדיקות. לרוב ההמלצה היא להגיע לבדיקות מעקב כל חצי שנה עד שנה בהתאם לממצאים.

הטיפולים

במידה ומזוהות בבדיקת העיניים עדויות לרטינופתיה סוכרתית, יותאם למטופל טיפול למניעת הידרדרות המחלה ועיוורון.
במצבים של רטינופתיה סוכרתית לא שגשוגית, הטיפול המומלץ המקובל כולל
איזון רמות הסוכר בדם באמצעות תרופות ואינסולין לפי הצורך. איזון לחץ הדם באמצעות תרופות לפי הצורך. ובמקרה של לחץ תוך עיני יותאם טיפול בטיפות עיניים.
במקרים של בצקת מקולרית, שעשויה כאמור להופיע ברטינופתיה לא שגשוגית או שגשוגית – מקובלים כיום גם טיפולים בהזרקות תוך עיניות תרופות שמטרתן לחסום את גורמי גדילה (חלבונים) המעורבים בצמיחת כלי הדם.
במקרים של רטינופתיה סוכרתית מתקדמת שגשוגית – במקרים מורכבים של דימום בזגוגית או 'היפרדות רשתית משיכתית' נדרש טיפול ניתוחי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *