סקירת מערכות מאוחרת

סקירת מערכות שניה

סקירת מערכות מאוחרת, או סקירה שנייה, היא בדיקה מתקדמת במהלך ההריון שבה נבדקים איברי העובר בפרט נרחב, בכדי לאתר מומים מולדים או בעיות אחרות. נהוג לבצע את הסקירה שנייה בשבועות 21-24 להריון, כאשר העובר כבר גדול וניתן לזהות בבירור את המבנה הפנימי שלו.

במהלך הסקירה שנייה, הרופא יבדוק בקפידה את מבני העובר, כולל את המערכות הלימפטית, העצבים, והשדרה. יחד עם זאת, גם מדדי המערכות הפנימיות יבוצעו, והם ישמשו לזיהוי ולמעקב אחרי כל סמן שיתגלה.

סקירה מורחבת וסקירה שלישית הן שלבים נוספים של בדיקה המתבצעים במקרים מסוימים בהמשך, אם יש חשש לקיומם של מום או תסמונת דאון. הסקירה המורחבת יכולה לכלול בדיקות נוספות כמו אולטרסאונד 3D או בדיקות גנטיות. הסקירה השלישית משלבת בדיקות ייחודיות נוספות, בהתאם לממצאים שהתקבלו מבדיקות השלב הקודם.

בשבועות 25-19 להריון, ובעדיפות בשבועות 24-21, מומלץ לבצע סקירת מערכות מאוחרת, השואפת לבדוק את בריאותו של העובר. זו בדיקה דומה לסקירת המערכות המוקדמת, והיא נערכת באמצעות אולטרסאונד, בדרך כלל בגישה בטנית. המטרה העיקרית של הבדיקה היא לזהות אפשריים מומים מולדים או בעיות קליניות ספציפיות.

כאשר קיימת היכרות עם מצב ספציפי או חשש למום באיבר מסוים, עשויות להיערך גם בדיקות נוספות כמו אולטרסאונד ממוקדת, לדוגמה, בדיקת אקו לב עובר.

כדי להתאים את הבדיקה לצרכי האישה ההרולה, יש גם אפשרות לבצע סקירת מערכות מורחבת. סקירת מערכות מורחבת היא בעצם בדיקה מקיפה יותר, שנערכת בדרך כלל באופן פרטי וארוך יותר. היא כוללת בדיקות נוספות שאינן כלולות בסקירה המאוחרת המוצעת בסל השירותים.

האם יש צורך לבצע את שתי סקירות המערכות או ניתן להסתפק באחת בלבד?

שאלת האם יש צורך לבצע שתי סקירות מערכות שניות או ניתן להסתפק בסקירה אחת היא שאלה חשובה. ישנם יתרונות בכל אחת מהסקירות, והבחירה תלויה בשקלולים אישיים ובמציאות המקרה הספציפית.

בסקירה מוקדמת, כמו שציינת, יש את היתרון של יכולת טובה יותר לזיהוי של סמנים כרומוזומליים ומומים מבניים בשלב מוקדם יחסית של ההריון. זה יכול לסייע בהחלטות המש ההיריון  ואילו בדיקות לבצע דוגמת בדיקת מי שפיר.

סקירה מאוחרת יכולה לאפשר זיהוי טוב יותר של מומים קטנים שלא ניתן היה לראות בסקירה המוקדמת, והיא מספקת מידע נוסף על מומים שמתפתחים בהמשך בהריון. בנוסף, ייתכן והסקירה המאוחרת תאפשר איתור יעיל יותר של מומים במערכות פנים, חלקים פנימיים ומערכת העצבים.

לא תמיד נחוץ לבצע שתי סקירות, ובהרבה מהמקרים, סקירה אחת יכולה לספק מידע מספיק לקבלת החלטות רפואיות ואישיות. כמו כן, מיותר לציין כי כל הריון הוא יחודי וההחלטה על סוג הסקירה שצריכה להתבצע על פי התקדמות ההריון, הרקע הרפואי של ההורים, רצונותיהם של ההורים ושאר נתונים יחודיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *