הפרעות עיניים ונוירואופתלמולוג

הפרעות בתנועות העיניים ונוירואופתלמולוגיה

תנועות העיניים הן אחת מהתופעות הפיזיולוגיות המרכזיות במערכת הראייה האנושית. הן מאפשרות לנו לבצע מגוון פעולות כמו התמקדות בעצם, קריאת טקסט ועוד. אך במקרים רבים, התנועות העיניים יכולות להיפגע הנובעים מהפרעות נוירולוגיות המורגשות במערכת הראייה. טיפול בהפרעות בעיניים  מחייב לפנות מומחים בתחום הנוירואופתלמולוגיה. במאמר זה, נעסוק בהפרעות בתנועות העיניים ובתפקיד הנוירואופתלמולוגיה בהתמודדות עם הבעיה.

ההפרעות הנוירולוגיות שבתנועות העיניים

תנועות העיניים נשלטות באמצעות מערכת עצבים מרובה במוח, הנקראת המערכת העין-מוחית (the oculomotor system).  ) המערכת הזו משלבת מספר אזורים במוח, וכוללת מערכת של עצבים המסייעים בשליטה בתנועות העיניים.

ההפרעות בתנועות העיניים יכולות להתרחש במגוון דרגות, וניתן להגיע להסברים נוירולוגיים לכמה מהן. כאלה הן דוגמאות להפרעות נוירולוגית בתנועות העיניים:

טרמור עין (Nystagmus) – זהו סוג של הפרעה בתנועות העיניים שמתרחשת כאשר העין עוברת בין תנועה מהירה לתנועה איטית כל הזמן. טרמור עין יכול להגיע ממגוון סיבות, כולל נזק באזורי המוח שהאחראיים על תנועות העיניים.

אופתלמופלגיה (Ophthalmoplegia) – זו הפרעה שבה נתקעות התנועות של אחת מהעיניים.

נוירואופתמולוג

נוירואופתמולוג הוא מומחה ברפואה המתמחה בטיפול ובאבחון המחלות וההפרעות הנגרמות במערכת הראייה ובתנועות העיניים. המחקר והטיפולים הנוירואופתמולוגיים מתמקדים בבעיות נוירולוגיות שקשורות לתפקודי העין ולראייה.

מדובר בתחום מרתק שבו הרופא הנוירואופתמולוג מתמחה באבחון וטיפול של מגוון הפרעות עין, כולל גם בעיות רגשיות ופסיכולוגיות שעשויות להשפיע על הראייה.

הנוירואופתמולוג מבצע בדיקות מרכזיות כמו אולטרסונוגרפיה (בדיקת חומר האיכות שמשתפך לעצמה בפנים החיצוניות של עין), אינדוקציה חשמלית, ובדיקות חושיות אחרות, כל זאת כדי לאבחן את הבעיה במדוייק ולתכנן את הטיפול המתאים ביותר לכל מקרה.

נוירואופתמולוגיה היא תחום שמשלב בין נוירולוגיה ורפואת העיניים והוא עשוי לעסוק בבעיות כמו גלקומה (מחלה שמסתירה את העצב האופטי), סוכרת חשמלית (שעשויה לגרום לבעיות בראייה), ובעיות בקרבל עין, בהן אלקטרופיזיולוגיה היא כלי חשוב לאבחון וטיפול.

טיפול והתמודדות

טיפול בהפרעות בתנועות העיניים נעשה על ידי נוירואופתלמולוגים, הם הרופאים המיומנים ביותר בתחום זה. תהליך הטיפול כולל את הבדיקה המדויקת של תנועות העיניים והפרעות בהן, אחריות על הבנת הסיבות לבעיה ופיתוח תוכנית טיפול אישית.

הטיפולים יכולים לכלול טיפולי תרופות, פיזיותרפיה, תרגולי רילקסציה, וגם כירורגיה במקרים חריגים. בעתיד, גם טיפולי גנטיקה וטכנולוגיות חדישות כמו טיפולים בעזרת תרמוגפיה מותאמים אישית עשויים להתפתח ולהיות חלק מהרפואה המתקדמת בעידן המודרני.

 

בחירת מומחה נוירואופתלמולוג

בחירת רופא מומחה נוירואופתלמולוג חשובה על מנת לאבחן בתורה מדויקת את מצב העיניים ולשלול במקרה שההפרעה בעיניים היא מצב הנגרם  מבעיה נוירולוגית. חשוב לבחור רופאת עיניים בעלת ניסיון בתחום, שתוכל להעניק לכם ליווי לאורך כל התהליך שלא פעם כולל בדיקות רבות. רופאת עיניים שתהיה סבלנית לענות לכם על שאלות. במקרים דחופים חשוב לפנות אל רופא עיניים פרטי על מנת להימנע מהמתנה הארוכה של התורים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *