בדק בית

בדק בית משמעותו לבדוק את הבית מעבר לעיצוב הבית או מבנה החדרים, לא פעם ישנם ליקויים שאינם נראים לעין ובעלי חשיבות מרובה. לרוב, אנשים הרוכשים דירה יד שנייה מקפידים להביא איש מקצוע כגון אינסטלטור שיבדוק את הצנרת בבית או איש מקצוע העוסק בתחום הבניה. אבל למעשה בדק בית חשוב גם בעת רכישת דירה חדשה.
מהו בדק בית?
בדק בית למעשה בודק מכלול שלם של בדיקות שמטרתן לבדוק את איכות הבנייה, הצנרת, מפגעים חיצוניים כגון מתח חשמלי גבוה או קרינה, מערכת החשמל ואף את גובה המדרגות בבית. במטרה להצביע על ליקויים קיימים לשם הערכת הנזק והערכת תיקון הנזקים (אם הדבר ניתן).

בדק בית חשוב לעשות לפני שרוכשים יד שנייה או במקרים של כניסה לבית חדש. לא תרצו לגלות שישנם ליקויים בדירת יד שנייה שיביאו אתכם להוצאות יקרות ולא צפויות, כגון צנרת הרוסה, ליקויי בנייה ועוד. בדירה חדשה ליקויים הקיימים במבנה או בדירה הן באחריות של הקבלן לתקנן בשנה הראשונה לכניסתכם לבית. הדבר מעוגן בחוק המכר, לפי החוק האחריות של הקבלן לתקן ליקויים במשך 4 שנים מיום קבלת הדירה. בשל שיטת הבנייה בארץ שבה הקבלן הראשי מעסיק קבלני משנה כגון שלד, ריצוף, אינסטלציה, דלתות, חלונות וכדומה נוצר פעמים רבות חוסר תיאום בין קבלני המשנה העלול לגרום להיווצרותם של ליקוי בנייה.
אסור לוותר על בדק בית מאחר שרכישת דירה היא עסק יקר וחשוב להבטיח שנשמור על ערך הכסף.

מי אחראי לתיקון ליקוי בניה

על פי חוק המכר על הדייר ליידע את הקבלן במהלך השנה הראשונה על הליקויים הקיימים והקבלן חייב לתקנם. חובת הקבלן לתקן כל ליקוי בניה במהלך זמן האחריות של הקבלן על התיקון הליקויים המתגלים. במידה והדייר לא דווח על ליקויים במהלך אותה שנה ולאחריה, ובמהלך השנים נתגלו ליקויים, על הדייר לתקנם מכספו הפרטי. לאחר דיווח על הליקויים חשוב לוודא כי הקבלן מתקן את הליקויים בצורה המלאה ולא באופן חלקי הפותר את הבעיה לתקופה קצרה בלבד.

מה כוללת בדיקת ליקויים

בדיקת ליקויי בניה כוללת בדיקה של השלד, החשמל, האינסטלציה וכדומה. בדיקת ליקויי בניה כוללת בדיקות: האם הבית עומד בתקנים ובחוקים שנקבעו כגון גודל חדרים לפי התוכניות, גובה חלון, גודל ואף את גובה המדרגות.

בדק בית כולל ליקויי בנייה ומתרכז בבניין עצמו ובדירות, אך חשוב לערוך גם ביקורת מבנים הכוללת בדיקת קרינה, בדיקת גז ראדון ובדיקות נוספות בהתאם למיקום של הבית.
בדיקת הדירה כוללת מספר שעות שבסופה מוגש לכם דו"ח מפורט עם כל הליקויים הקיימים. חשוב לוודא כי המסמך הינו כתוב בצורה נאותה וכולל את כל מה שנאמר לכם.

מעוניינים להזמין בדק בית
השאירו פרטים

    שם מלא (חובה)

    מייל (חובה)

    טלפון (חובה)

    נושא

    ההודעה שלך